Akbil’in yerine İstanbulkart geliyor

İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi'ne ait tüm toplu taşıma araçlarında kullanılacak İstanbulkart 23 Mart'ta hizmete giriyor. İstanbullular, yeni kart için 6 TL ödeyecek.

Anadolu Ajansı 13.03.2009 - 14:48

Akbil’in yerine İstanbulkart geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane'deki belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, 23 Mart'ta hizmete girecek İstanbulkart ile ilgili bilgiler verdi.

Topbaş, 'İstanbulkart şehir kartı. AKBİL'in yerine geçecek ve ondan daha detaylı bir kart. Daha sonra şehir içinde başta belediyenin hizmet alanları olmak üzere birçok yerde kullanılabilecek. Modern çağın gerektirdiği tarzda bir kullanıma sahip. Üzerinde çok çalışılarak ortaya konulan bir çalışma. AKBİL'ler de geçerliliğini sürdürecek" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, ''İstanbulkart'' ileride erişim kontrol, e-sağlık, elektronik pasaport, elektronik bilet olarak kullanılabilecek. Ayrıca belediyenin elektronik bilet, otopark, sosyal ve kültürel hizmetlerinden daha nitelikli olarak faydalanabilinecek.

''İstanbulkart''ın çoklu uygulama desteği sayesinde, elektronik bilet, otopark, taksi-dolmuş ücreti ödeme, sinema-tiyatro girişleri, personel devam kontrol sistemleri, sosyal amaçlı belediyecilik (gıda ve hizmet dağıtımı) gibi alanlarda da kullanmak mümkün.

Projenin ilk adımı, İstanbul toplu ulaşımı için ''Elektronik Ücret Toplama Sistemi''ni kartlı yapıya dönüştürmek olacak. Elektronik Ücret Toplama Sistemi, bir elektronik medya (İstanbulkart, AKBİL) ile kullanıcıya ön ödeme ile seyahat hakkı veren ve bu hakları işleten, güvenli, hızlı ve doğru işlem yapan bilgi yönetim sistemi.

Yüksek güvenlikli, temassız akıllı kart çalışmaları sonucu üretilen ''İstanbulkart'' AKBİL ile eş zamanlı olarak kullanılacak. İSPARK ödemelerinde (şimdilik kat otoparklarındaki abonelik ve kampanyalarda) geçerli. Kart, uluslararası standartlara uyumlu, kopyalama ve ataklara karşı dirençli. Kullanıcı tarafından cüzdanda taşınabilen kartın temassız çalışma özelliği sayesinde cüzdandan da kullanabiliyor.

Fonksiyon olarak AKBİL'e eşit olan İstanbulkart, AKBİL'in ''tam konturlu'' bilet olarak kullanıldığı bütün İETT otobüslerinde aynı AKBİL tarifeleriyle geçerli olacak. Aktarma hakları aynen geçerli olup sadece İETT otobüslerinde kullanılabilecek.

''İstanbulkart'' kullanmak isteyenler önce yetkili İETT AKBİL bilet satış noktalarında 6 TL depozito karşılığı boş (kontör yüklenmemiş) İstanbulkart alabilecek. Daha sonra bu boş ''İstanbulkart''a istenildiği kadar kontör yüklenebilecek.

Yeni Nesil Validatör (Geçiş Kontrol Makinesi) bulunan herhangi bir İETT otobüsünde anten bölgesine yaklaştırılarak yolculuk bedeli ödenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...