Akdağ: Kübra Hemşire’nin ölümü araştırılacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası bir kişiden kan alırken virüs kaparak yaşamını yitiren Kübra Hemşire’nin ölümü ile ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Akdağ, "Sağlık çalışanlarının güvenliği bizim için çok önemli" dedi.

NTV Haber 16.06.2009 - 13:40

Akdağ: Kübra Hemşire’nin ölümü araştırılacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, NTV'den Nermin Yurteri’nin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Akdağ, Samsun'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası bir kişiden kan alırken eline iğne battığı için hastalanan Kübra Hemşire’nin yaşamını yitirmesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

Akdağ, şunları söyledi: “Sağlık çalışanlarının güvenliği bizim için çok önemli. Başka insanların hayatını korumak için katkıda bulunanları çok iyi korumalıyız. Ben derhal soruşturma talimatı verdim. Müfettişler araştırıyor.”

Kapaklı iğne tartışmalarını da değerlendiren Akdağ, “Bizim kullandığımız iğnelerin hepsinin kapağı vardır. Ama ne oldu, nasıl oldu araştırıyoruz. En üst seviyede gerekli tedbirler alınmalı, yeni teknolojiler varsa onlar da kullanılmalı” diye konuştu.

Bakan Akdağ, doktorların yoğun tepkisine neden olan Tam Gün Yasası’nı da savundu.

Akdağ, şöyle konuştu: "Sağlık Bakanlığı doktorlarının yüzde 80’i zaten tam gün çalışıyor. Onun için bir kaos falan asla beklemiyoruz. Bir Türkiye vatandaşı bir hastaneye gittiği zaman ayrıca para ödemeyecek. Türkiye'de 10 bin tıp fakültesi öğretim üyesi var. Muayenesi olanların sayısı bin yüz. Muhalefetin liderliğini de zaten bunlar yapıyor.”

Yeni düzenlemenin özel muayenehanelerde çalışan kişileri işsiz bırakacağı iddialarına da yanıt veren Akdağ, “Bunların sayısı 3-5 bini geçmez. Meseleyi abartarak işi gölgeliyorlar” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...