Akdağ: Yabancı doktora ihtiyaç var

Sağlık Bakanı Akdağ, daha önce tartışma yaratan yabancı doktor konusunu, kısa vadede ihtiyaç olduğunu belirterek bir kez daha gündeme getirdi.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 01:58

Akdağ: Yabancı doktora ihtiyaç var

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığı ile Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü bütçeleri kabul edildi.

CHP ve MHP'den gelen eleştirilere yanıt veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yabancı doktor konusunda açıklamalarda bulundu.

Akdağ, ''Kısa vadede mutlaka yurt dışından sağlık çalışanı getirilmesi gerektiğini'' söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki konuşmasında, doktor sayısının mutlaka artırılması gerektiğini vurgulayan Akdağ, ''YÖK Başkanı değişikliğine kadar biz eski YÖK Başkanı ile bu konuları görüşemiyorduk dahi. Doktor sayısının fazla olduğuna dair genel kabul vardı ülkede. Hastalara hizmet verecek doktor sayısının fazla olması lazım.

YÖK'ün durumun ciddiyetinin farkına varmasının ardından tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı artıyor. DPT ve YÖK bunu anladı artık. Bu konuda adımlar attık. 2023 yılında ancak doktor sayımız yeterli olacak'' dedi.

Türkiye'nin sağlık ihracatı yapacak noktaya gelmesinin önemli olduğunu belirten Akdağ, ''kısa vadede mutlaka yurt dışından sağlık çalışanı getirilmesi gerektiğini'' söyledi. Akdağ, ''Orta ve uzun vadede kendi personelimizi yetiştirmeliyiz. Kısa vadede bu işi başka yönlere çekmeden yurt dışından sağlık personeli getirilmesinin önünün açılması lazım'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...