Akdağ: Yorum yapan STK'lar önyargılı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ hastane yangınının nedenleriyle ilgili bilgilerin en geç Cuma gününe kadar elinde olacağını söyledi. Akdağ olay hakkında yorum yapan STK temsilcilerini de önyargılı davranmakla suçladı.

NTV Haber 26.05.2009 - 17:35

Akdağ: Yorum yapan STK'lar önyargılı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bursa’daki hastane yangınının nedenleri hakkında açıklama yaptı.


Akdağ şunları söyledi: "Yoğun bakımdaki vatandaşlarımız bize emanet edilmiş insanlardır. 700 gramlık bir bebek için mezraya helikopter gönderen bir anlayışa sahibiz. Bina biz göreve gelmeden önce tamamlanmış bir binadır. Binada bir eksik var mı, kurtarma faaliyetinde bir eksik var mı, araştırılıyor. Hem bakanlığımız soruşturma yürütüyor, hem de savcılık soruşturma yürütüyor.

İdari soruşturmada uzmanlar heyeti oluşturduk. Bursa Mühendisler Odası'ndan bir ekibi de bu heyete katmış bulunuyoruz.

Oluşturduğumuz teknik ekipten yangının sebebi konusunda bazı ipuçları istedim. Bir ön rapor istedim. Ancak genel kanaat şu: Bu noktada heyet teknik olarak 'yangının sebebi şudur, burada şu eksik veya hata vardır' diyemiyor. Bunun için zamana ihtiyaç olduğunu ifade ediyorlar.

Yangının yayılma sebebi teknik açıdan belli değilken kamuoyunun karşısına çıkıp suçlamalarda bulunanlar var. Bu kişiler yanlış işler yapıyorlar. Bunlar bir sendikanın veya bir meslek örgütünün üyesi olabiliyorlar. Bu haksızlığı  ne teknik heyet karşısında yapmak doğru, ne de halkın karşısında yapmak doğru. Ben de size tahminlerimden bahsedebilirim, ama bu doğru olmaz.

Biz bu tür konuları asla hasıraltı etmedik, üstünü kapatma yoluna gitmedik. Kusurları bilelim hem idari taraf olarak cezasını veririz, hem de yargı gereğini yapıyor. Savcı ya da hakim yerine geçenler yanlış yapıyor. Önyargılı suçlamalarla bir yere varılamaz.

Hizmet alımıyla ilgili suçlamalar da var. Yangının bununla ilgili olduğu hakkında teknik bir bilgi yok henüz. Böyle bir şey söylemeye ne hakkı var insanların?

İnceleme heyeti Cuma gününe kadar bütün patalojik incelemeler dahil, bir sonuç vereceklerini bana ifade ettiler.

Olayı 'Sağlıkta Dönüşüm Programı'yla ilişkilendirmek isteyenler oluyor. Bu program hamile kadınların, bebek ölümlerinin önüne geçmiş, büyük düşüş sağlamıştır. Sağlıkta dönüşüm programı hastasını kapıda bırakmayan, ilaç için kapılarda süründürmeyen bir dönüşümü gerçekleştirmiştir. Yorum yapanları sağduyulu olmaya davet ediyorum."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, idari inceleme yapan heyetin ön raporunda; tahliye esnasında personelin fedakarca çalıştığının vurgulandığını, yangın tüplerinin periyodik bakımlarının yapılmış olup olayda kullanıldığını ve sağlık hizmetleri açısından aksama olmadığını belirttiklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...