Akdeniz orkinosları tehlikede

WWF, Akdeniz'de Orkinos türünün üç yıl içinde tükenebileceğini açıkladı.

Reuters 14.04.2009 - 10:43

Akdeniz orkinosları tehlikede

Doğa koruma örgütü World Wildlife Foundation (WWF), Atlantik Okyanusunun en büyük türlerinden olan orkinosun, Akdeniz'de avlanmasına çok ciddi sınırlamalar getirilerek korunmazsa, üreyebilen popülasyonun üç yıl içinde yok olacağını açıkladı.

Avrupalı balıkçıların iki ay süren av mevsiminin Çarşamba günü başlayacağını hatırlatan WWF, bu hızla avlanma sürdüğü takdirde, üreyebilen dört yaş ve üzeri orkinos nüfusunun 2012 yılına kadar tükeneceğini bildirdi.

WWF Akdeniz balıkçılığı bölümü başkanı Sergi Tudela, "Şu anda Akdeniz'deki (Atlantik) orkinosu tükenmeye yaklaşmışken, av mevsimi başlayacak... hâlâ bu türü avlamaya devam etmek hem saçma hem de affedilmez bir şey" dedi.

Ağırlığı yarım tonu geçen ve bir spor otomobilden daha çabuk hız kazanma özelliği olan orkinos, özellikle Japon yemeği suşi için tüketiliyor.

Japonya'nın artan orkinos talebi Akdeniz'de orkinos avlayan tekneleri sayısının son 10 yılda üç katına çıkmasına yol açtı. Bu teknelerin çoğu, sıcak kanlı bir hayvan olan orkinosu deniz dibinde izlemek için, yasadışı olmasına rağmen keşif uçaklarından yaralanıyorlar.

WWF ve diğer doğa koruma örgütleri, Mayıs ve Haziran aylarında üremek için Cebelitarık Boğazı'ndan geçerek Akdeniz'e giren orkinosların ancak bu dönemde avlanmasına kesin yasak getirilerek kurtulabileceğini söylüyorlar.

Avrupa'da orkinos avcılığı yapan ülkelerin oluşturduğu grup Kasım ayında,kendi bilim adamlarının uyarılarını da göz ardı ederek, tavsiye edilen miktarın yüzde 47 üzerinde bir avlanma kotası kabul etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...