Akdoğan: Silah bırakılması şart

PKK'nın Kandil sorumlusu Murat Karayılan'ın "Süreç normalleşmeden silah bırakmayız" açıklamalarını eleştiren Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, "Silahlar bırakılmadan normalleşme olmaz" dedi.

NTV Haber 30.04.2013 - 12:30

Akdoğan: Silah bırakılması şart

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, PKK'nın Kandil sorumlusu Murat Karayılan'ın silah bırakmayı sürecin normalleşmesi şartına bağlayan açıklamalarını değerlendirdi.

'ÖCALAN AYNI FİKİRDE DEĞİL'
Bu sözlerin sürecin hassasiyetine uygun olmadığını vurgulayan Akdoğan, şunları ifade etti:

"Karayılan’a göre süreçte belirtilen ‘normalleşme aşaması’ tamamlanmadan örgüt silah bırakmazmış. Peki Öcalan’ın gönderdiği mektuptaki aşama gerçekten böyle mi?

Süreç içinde ‘toplumsal normalleşme’, ‘siyasi normalleşme’, ‘askeri normalleşme’ gibi hayatın farklı alanlarında rahatlamalar yaşanacaktır. Ama örgüt üyelerinin sisteme katılabilmeleri ancak silahı terk etmeleri halinde değerlendirilebilecek bir konudur."

'ÖCALAN REDDETMİŞTİ'
Star gazetesindeki köşe yazısında silahların bırakılması konusunda Abdullah Öcalan'ın Kandil'le aynı fikirde olmadığını yazan Yalçın Akdoğan, "Kandil, daha önce de 'Öcalan özgür olmadan süreç başlamaz’ demişti ama Öcalan bunu reddetmişti" ifadesini kullandı.

'ELEŞTİRMEK KARŞITLIK DEĞİL'
Akdoğan, PKK'yı eleştirmenin süreç karşıtlığını anlamına gelmediğinin de altını çizdi: "PKK’yı eleştirmek, sürece karşı olmak değildir. PKK’yı eleştirmek adına sürece karşı olmak da doğru değildir.

PKK’ya güvenmeyen ve farklı sebeplerle kavgalı olan birçok kesim var. Bu kavganın süreç üzerinden verilmesi ve sürece duyulan güvenin sarsılması büyük yanlış olur."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...