Yalçın Akdoğan’dan “ateşkes” yorumu: Tamamen kandırmaca

Terör örgütü PKK’dan gelen “ateşkes” çağrılarıyla ilgili değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Bu tamamen kandırmaca ve numara. Sıkıştıkları zaman hep bu yola başvuruyor. Şu an kıymeti harbiyesi, inandırıcılığı yok" dedi.

Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 12:27

Yalçın Akdoğan’dan “ateşkes” yorumu: Tamamen kandırmaca

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bir televizyon kanalının canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemde yapılan terör operasyonlarının çok başarılı olduğunu ifade eden Akdoğan, “Terör örgütü 7 Haziran'dan sonra devrimci halk savaşı başlattığını ilan etti, eylemsizliği bitirdiğini açıkladı. Bunun üzerine devlet de güvenlik operasyonlarına başladı. 3 terör örgütü eş zamanlı olarak Türkiye'ye karşı savaş açmıştır. Eğer devlet operasyon başlatmasaydı, büyük bir kaos planlanıyordu” dedi.

Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu operasyonlar 1990'lı yıllardaki operasyonlarla karıştırılmamalıdır. Bugün hukuk içinde mücadele yapılmaktadır, bölge halkının ihtiyaç ve talebi üzerine bu operasyonlar yapılmaktadır. Terör örgütünün ileri sürdüğü bütün tezler çökmüştür. Devrimci halk savaşı başlatmak istediler çöktü, birtakım yerlerde demokratik özerklik ilan etmeye çalıştılar çöktü, şehirlerde milis güçleri, yeni birtakım illegal silahlı yapılanmalar, kurtarılmış bölgeler oluşturma çabaları çöktü. Büyük gruplarla saldırıp vur-kal eylemleri yapma stratejisi çöktü."

Terör örgütünün ateşkes çağrısını da yorumlayan Akdoğan, “Bundan dolayı, onların ateşkes dediği, bizim eylemsizlik dediğimiz böyle bir çağrı... 'Çatışmalar olmasın, seçim güvenliği etkilenmesin...' Bu tamamen kandırmaca ve numara. Bunlar, bu örgüt sıkıştıkları zaman hep bu yola başvuruyor. Ya bir bozguna uğradılar ve sıkıştılarsa, kış üslenmesine geçiyorlarsa veya siyaseten HDP'nin işine yarasın diye, bu tür taktik açıklamalar geçmişten bu yana yapıyorlar ama bunların kıymeti harbiyesi, inandırıcılığı yok” şeklinde konuştu.

Operasyonların süreceğini vurgulayan Akdoğan, “Devlet, operasyonlara netice alıncaya kadar devam edecek, yaz, kış fark etmez, terör faaliyetleri olduğu sürece, elinde silah olan insanlar birilerine zulüm etmeye devam ettiği sürece güvenlik tedbirleri, operasyonlar devam edecek” dedi.

Terör örgütünün sadece terör saldırılarının değil, yol kesme, adam kaçırma, haraç alma gibi diğer şiddet faaliyetlerinin süreci sürdürülemez hale getirdiğini belirten Akdoğan, "Bunlar ortadan kalkmadığı sürece, siz isteseniz dahi süreci devam ettiremiyorsunuz. Bu yüzden bu güvenlik açığının ortadan kaldırılması gerekiyor ki Çözüm Süreci de devam edebilsin" şeklinde konuştu.

"Öcalan bir şeyler yapamaz mıydı?" sorusuna yanıt veren Yalçın Akdoğan, PKK’nın Abdullah Öcalan’ı boşa düşürdüğünü dile getirdi.

Akdoğan, sözlerini şöyle devam etti: “Bizim konsantrasyonumuz, terör saldırlarını ve silahlı unsurları bir şekilde tasfiye etmeye yönelik güvenlik operasyonlarıdır. Onun ötesinde 'Kandil ne diyor, HDP ne diyor, öbürü, beriki ne diyor ' Kimin ne dediğinin artık kıymeti harbiyesi yok. Kim ne yapıyor ona bakıyoruz ve buna karşı da gereken tedbirler alınıyor."

Sayfa Yükleniyor...