Akıllı başkan

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki parklar güneş enerjisi ile aydınlatılıyor. Projeyle yüzde 70'lik bir enerji tasarruffu hedefleniyor.

13.07.2009 - 09:44

Akıllı başkan

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar anlatıyor: "Yenimahalle Belediyesi olarak parkların aydınlatılması bize büyük bir yük getiriyordu. Bu giderimizi nasıl düşerebiliriz düşüncesiyle güneş enerjisinden ve sensörlü led ampullerden yararlanmaya gittik. Sonra bir baktık ki çok ciddi bir tassarruf oldu.

Ankara'nın Yenimahalle İlçesindeki parkların aydınlatılmasında güneş enerjisinden faydalanılıyor. Parklara kurulan güneş pilleri sayesinde gündüz güneşten alığı enerjiyi depolayan piller, gece parkların ücretsiz aydınlanmasını sağlıyor.

Önceden park ışıklarının 1'de söndürüldüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar,  parkların akşam güneşin battığı saatten, güneşin ilk ışıklarına dek aydınlandığını, böylece vatandaşların güvenlik açısından da sıkıntı çekmediğini belirtiyor.  Belediyeye ciddi bir tasarruf sağlayan güneş pilleri,  dönüştürme ücretini de 2 ay içinde amorti ediyor.  Yaşar bu konuda şunları söylüyor: "Mart ayında 132 bin lira olan enerji ücreti nisan'da 42'bin liraya mayıs 24 haziran 18 bin liraya indi."

Yakın zamanda güneş pillerinin belediye sınırları içindeki tüm parklara yerleştirileceğini belirten yaşar, parkların güneş pilleri ile aydınlatılmasını türkiye'deki diğer belediye başkanlarına da tavsiye ediyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...