Akıllı deri kanseri

Kötü huylu deri kanseri olan melanomun, yeni ilaçlara karşı geliştirdiği farklı direnç mekanizmaları ortaya çıkarıldı.

25.11.2010 - 16:06

Akıllı deri kanseri

California Üniversitesi ve Peter MacCallum Kanser Merkezinin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma, kötü huylu deri kanseri olan melanomun yeni üretilen PLX4032 kod aklı kanser ilacına karşı geliştirdiği iki farklı direnç mekanizmasını ortaya çıkardı. Broad Enstitüsü’ndeki bir diğer ekipse üçüncü bir mekanizmanın daha var olduğunu keşfetti.

PLX4032, BRAF adlı gendeki bir mutasyona bağlı gelişen tümör hücrelerini hedef alan bir ilaç sınıfına ait. BRAF geniyle ifade edilen bir protein, hücre büyümesini düzenleyen sinyaller yolluyor. Gen üzerinde meydana gelen mutasyon proteinin fonksiyonunu etkileyerek aralarında melanomun da bulunduğu bir çok kanseri tetikliyor. Bu mutasyon melanom hastalarının yüzde 50 ila 60’ında tespit edilmiş durumda.

Genetik mutasyona sahip hastaların yüzde 80’i PLX4032’ye cevap vermişler fakat olumlu gelişen etkinin süresi genellikle 7 ila 10 ay arasında sürmüş. Çalışma ekibinden Dr. Roger Lo, buradaki temel noktanın hastalığın nüksetmesi sırasında gerçekte ne olduğunu anlamaya dayandığını belirtiyor.

Ekip PLX4032 ile tedavi sürecine giren hastaların tümör hücreleri üzerinde ilaç uygulanması öncesi ve sonrasına ilişkin incelemeler gerçekleştirmişler. Lo, böylece kanserin nasıl bir yöntem geliştirdiğini anlamayı umduklarını söylüyor. Bulgularsa PLX4032’nin etki süresini uzatacak bir ilaç kokteylinin kullanılmasının gerekebileceğine işaret ediyor.

Deneyler sırasında, bazı hastalarda kanserin kendi hücreleri dışına çok fazla protein yığarak ilaçtan kurtulmayı başardığını farketmişler. Bazı durumlardaysa NRAS olarak adlandırılan bir gende meydana gelen bir mutasyon sayesinde kanserin, BRAF mutasyonu üzerine kısa devre yaparak ilacı etkisiz kıldığı anlaşılmış. Bu iki mekanizma direnç gelişen vakaların yüzde 40’ını oluşturduğundan farklı mekanizmaların olması gerektiği de akıllara geliyor.

Farklı bir çalışmanın yürütüldüğü Broad Enstitüsü’nden Levi Garraway de aynı ilacın kullanıldığı bazı hastalarda direncin COT adlı kanser geni tarafından geliştirildiğini saptamış. Melanoma sahip olan hastalarda COT geni tarafından ifade edilmiş olan artan  protein katmanlarına rastlanmış.

Araştırmacılar kanser hücrelerinin geliştirdiği farklı kaçış noktalarına yönelik farklı ilaçların biraraya getirildiği ilaç kokteyllerini şimdilik en uygun çözüm gibi görüyorlar.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...