"Akıllı enerji" zamanı

Güneş ve rüzgar gibi ''akıllı enerji'' ürünlerine geçtiğimiz yıl 222 milyar 35 milyon dolar yatırıldığı belirlendi. Rakam 2015 yılında 420 milyar dolara çıkacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.06.2012 - 12:02

"Akıllı enerji" zamanı

Pike Research şirketinin raporundan derlenen bilgilere göre, petrol fiyatlarına yönelik endişelerin yanı sıra karbon salınımı gibi çevre konuları dolayısıyla alternatif enerji kaynakları, bu kaynaklar için depolama ve yazılım çözümleri gibi konulara yatırımlar artarak sürüyor.

Raporda, Avrupa Birliği ile ABD, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkelerin akıllı enerji yatırımlarına büyük önem verdiği ve siyasi olarak desteklediği de kaydedildi.

Enerji verimliliğine önemli katkıda bulunan akıllı şebekeler, hem işletme, bakım gibi kalemlerde ciddi maliyet avantajları sağlıyor, hem de tüketicilerin elektrik kullanımlarını ve tüketim maliyetlerini daha iyi kontrol etmelerini sağlıyor.

Akıllı şebeke, örneğin mevcut elektrik altyapısını bugünün otomasyon ve bilişim teknolojileri ile birleştirip enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olan ''enerji interneti'' gibi çalışıyor.

Akıllı şebekeler, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının optimize edilmesi ve bunlardan daha fazla katkı sağlamak noktasında önem arz ediyor.

Sayfa Yükleniyor...