Akıllı telefonlarda rekor artış

Adet bazında akıllı telefon satışları geçen yılın ilk çeyreğine göre bu yıl yüzde 80 arttı.

09.05.2011 - 09:55

Akıllı telefonlarda rekor artış

Bir yandan bağlantı ve multimedya becerileri gelişen öte yandan da fiyatları ucuzlayan akıllı telefonların, ‘akılsız’ telefonlardan pazar payı çalması tuhaf değil. Krizin hemen ertesinde tüm sektörlerde büyüme yönünde hafif kıpırdanmalar olurken, satılan akıllı telefon sayısında yaklaşık yüzde 80 gibi muhteşem bir artış gerçekleşmesi de bundan.

IDC ve Canalys firmalarının ayrı ayrı hazırladıkları raporlarda tespit edilen rakamlar aşağı yukarı aynı. 2010′un ilk çeyreği ile bu yılın ilk üç ayı arasındaki artış oranı IDC tarafından yüzde 79.99, Canalys tarafındansa yüzde 83 olarak açıklandı. IDC’ye göre 2011′in il çeyreğinde 99.6 milyon adet akıllı telefon satılırken, Canalys’e göre bu rakam 101 milyon. Bu küçük farklılıkların marka ve model sınıflandırmasından kaynaklandığını belirtelim. Adet satış rakamları 2010′un ilk çeyreğinde 55 milyon civarındaydı.

Marka bazında artışlara baktığımızdaysa yüzde 350′lik rekor artışla Samsung ilk sırada geliyor. HTC’nin akıllı telefon adet satışlarıysa aynı iki dönem arasında yüzde 229 artmış.

Listede gerileyen iki firma var: Nokia ve BlackBerry’nin üreticisi olan RIM. Sevkiyat alanında pazardaki payı yüzde 38,8 olan Nokia ürün adedini artırmasına rağmen rakiplerinin de aynı şeyi yapmasından ötürü pazar payında yüzde 24,3’e düştü. RIM de geçtiğimiz yıl oturduğu ikincilik koltuğunu iPhone 4 ile büyük bir atak yapan Apple’a kaptırdı.

İlerleyen dönemde de ivmenin bu şekilde olması ve Apple ile Android’li telefonların üretimine odaklanan Samsung ve HTC’nin payının artacağı öngörülebilir. Ancak bir yandan da, Microsoft ile son yılların en büyük işbirliği anlaşmasına imza atan Nokia, Phone 7 işletim sisteminin yeni cihazlarına entegrasyonu sürecinde başarılı iş çıkarırsa, manzara tamamen değişebilir ve, örneğin Gartner araştırma firmasının tahminlerini haklı çıkarıp, Apple’ı üçüncü sıraya itebilir.

İşletim sistemlerinin payına baktığımızda da şaşırtıcı rakamlara rastlanmıyor. Emektar mobil işletim sistemi Symbian ile Nokia, 24.2 Milyon adetlik bir satış rakamına ulaşmayı başarmış. Google’ın 2.5 yaşındaki mobil işletim sistemi Android ise 35.7 Milyon adetlik satış rakamı ile yüzde 35′lik bir pay elde etmiş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...