Akın Atalay havalimanında gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, havalimanında gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 11.11.2016 - 12:15 | Son Güncelleme : 11.11.2016 - 13:17

Akın Atalay havalimanında gözaltına alındı

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, operasyon sırasında Almanya’da bulunuyordu.

Atalay, Berlin’den tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Körüğe yanaşan uçaktan polis ekipleri eşliğinde alınan Atalay, gözaltı işlemleri için emniyete götürüldü.

Avukatlar, gazetenin bazı yazar ve çalışanları ile Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar da Atalay'ı karşılamak için Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline geldi.

ATALAY: KAYYUM ATAMAK İÇİN YAPILIYOR

Eşiyle birlikte Almanya'dan dönen Adalet Atalay, "Almanya'dayken duyduk ki bir anda arkadaşlarımızın evlerine eş zamanlı baskın yapıldı. Bu kişilere yönelik bir eylem değil, Cumhuriyet gazetesine kayyum atamak için yapılmış bir eylem olarak düşünüyoruz. Tarık Akan anmasından sonra buraya geldim ama daha sonra ne kadar göreceğimiz meçhul olduğu için çocuklarla beraber tekrar Almanya'ya gittim ve bugün birlikte döndük" diye konuştu.

BELEN: SİYASİ OPERASYON, HUKUKİ DEĞİL

Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Bahri Belen ise şunları kaydetti: "Büyük bir olasılıkla tutuklama kararı verebilirler. Baştan beri söylüyoruz ki Cumhuriyet gazetesine yapılan siyasi bir operasyondur, hukuki değildir. Tutuklanan arkadaşların nedenlerinde hukuki bir gerekçe yoktur. Akın Atalay'ın dönmesinde biraz gecikme oldu çünkü orada yapması gereken bazı işleri de tamamladı ama zaten dönecekti. Dönüş de bugün gerçekleşebildi."

Akın Atalay hakkında ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak'' suçundan yakalama emri çıkartılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...