'Aklanmak için adını AK diye zorlama'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Öyle anlaşılıyor ki Başbakan'da sinirlenme sendromu baş gösteriyor. Kendine güvenen insan ister AKP der, ister AK Parti'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.06.2009 - 17:49

CHP Genel Başkanı Baykal, Aydın'ın Söke ilçesinde, Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi'yi makamında ziyaret ederek, belediye binasının önünde halka hitap etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Son günlerde celallendiğini, asabileştiğini, sinirlendiğini'' iddia eden Baykal, şöyle konuştu:

''Arada sırada Başbakan öfkeleniyor, böyle oluyor. Son bahane de şu, 'Kimse bizim partimize AKP demesin' diyor. 'AKP demek edepsizliktir' diyor. Son kızgınlık konusu bu. Siyasetçiler, partilere vatandaşın nasıl hitap edeceğine zorlama yaparak dizgin vuramaz. Vatandaş nasıl isterse öyle der. Bize ister CHP, ister Cumhuriyet Halk Partisi, ister halkçılar der. Vatandaş nasıl uygun görürse öyle söyler. Her partide durum böyle. Başbakan'ın partisinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi. Vatandaş adaletin A'sını almış, kalkınmanın K'sini almış, partinin P'sini almış. 'Hayır, diyemezsin' diyor. AK'ı yakaladık da partinin P'sini niye almıyorsun? Ne diyeceğiz peki? AK Parti diyeceğiz. 7 yıl sonra başbakan neden birdenbire bugün celalleniyor? Öyle anlaşılıyor ki Başbakan'da sinirlenme sendromu baş gösteriyor. Kendine güvenen insan ister AKP der, ister AK Parti. Aklanmak istiyorsan adına AK diyerek zorlayamazsın. Kaldır dokunulmazlığını, benim dokunulmazlığımı da kaldır, git mahkemeye aklan da gel, o zaman anlayalım. 'Hayır, dokunulmazlığın arkasına saklanırım, bana AK deyin' diyorsan olmaz. Bunlar Başbakan'ın gidici olduğunu gösteriyor.''

Yeni teşvik ve istihdam paketinin açıklandığını hatırlatan Baykal, iktidarın, çiftçinin sesi çıkmıyor diye şikayeti olmadığını sandığını ve bunlara yönelik düzenleme yapmadığını'' savundu.

Baykal, şöyle devam etti: ''Burada, yolsuzluk almış başını gidiyor. İngiltere'de bakan, milletvekilleri neden istifa etti? Çünkü milletvekilleri tanınan imkanları suistimal ederek kişisel çıkarları için kullanmışlar.

Alman mahkeme kararlarında adı yer alan insan RTÜK'ün başında. Başbakan Yardımcısı istifaya çağırıyor ama adam orada duruyor. Böyle hukuk devleti olur mu, yolsuzlukla mücadele bu şekilde sürdürülür mü? Yanlış bunlar, kalkacak. Milletvekilliği dokunulmazlığı kalkacak. Çiftçinin haklarına sahip çıkacağız. Düşünce özgür olsun, oy özgür olsun, fikir özgür olsun, bunların hepsi olacak inşallah.''

CHP Genel Başkanı Baykal, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili gelişmeleri de değerlendirdi.

Mayın konusunda uzman firmalar bulunduğuna işaret eden Baykal, mayın temizleme işinin uzman olan, yerli veya yabancı bir kuruluşa verilebileceğini söyledi.

Baykal, ''Bu, için ödenemez bir bedel değil. 100 milyon dolar civarında bir fiyat olduğunu, bu işin içindeki insanlar ifade ediyor. En fazla 300 milyon dolar, kaç yıl için, 5 yıl için. Yılda 60 milyon dolar. Kardeşim, daha dün Başbakan altına 61 milyon dolarlık uçak almadı mı?'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...