Akman neden görevden alınamıyor?

Başbakan Erdoğan ile yardımcısı Bülent Arınç, RTÜK Başkanı Akman'ı neden görevden alamıyor? Bu sorunun yanıtı, ilgili düzenlemede yatıyor.

Haberler - NTV Haber 06.06.2009 - 16:27

Deniz Feneri davasında RTÜK Başkanı Zahid Akman'la ilgili iddialar gündemdeki yerini korurken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bugün Akman'a bir kez daha istifa çağrısı yaptı. Arınç, kendisinin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Akman'ı görevden alamayacağını da tekrarladı.

Peki Akman neden görevden alınamıyor? Devlet Bakanı Bülent Arınç'a bağlı iki kamu kurumu var. Bunlardan biri Vakıflar Genel Müdürlüğü, diğeri Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü.

Arınç, kendine bağlı bu iki kurumun yöneticileri ve yönetim tarzı üzerinde tasarrufta bulunabiliyor, bu kurumların başındaki isimleri değiştirmek için kararname hazırlayıp Başbakanlık'a  gönderebiliyor.

Ancak Anadolu Ajansı, TRT ve RTÜK, Arınç'la "ilgili ve ilişkili kurumlar" grubunda yer alıyor.

Anadolu Ajansı "anonim şirket", TRT "özerk bir kurum", RTÜK ise özerk bir üst kurum. Yani hükümete bağlı olarak çalışmıyorlar.

Denetimlerini ve üye seçimini hükümet değil TBMM yapıyor. Bu nedenle, bu üç kurumun yöneticileri Başbakan ya da Devlet Bakanı tarafından görevden alınamıyor. Yöneticiler, ya istifa ederlerse ya da kendi yönetim kurulları tarafından görevden alınırlarsa değişebiliyorlar.

Sayfa Yükleniyor...