AKP: Aleviliğe iftira atmaya çalışıyorlar

AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, ''Aleviliği İslam dışı göstererek ve tarihte ne kadar kötü olay varsa bunlar Alevilere mal edilerek, nifak tohumlarının ekilmeye çalışıldığını'' iddia etti.

Yiğit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen bazı belgelerde yer alan Alevilere ilişkin iddialara yanıt verdi.

Ergenekon davası sanıklarından Veli Küçük'ün bilgisayarından çıkan ve başka bir tutuklu sanık Ümit Oğuztan tarafından kaleme alınan bir raporda, Alevi toplumuna yönelik akla hayale sığmayacak, birlik ve beraberliğe kast eden ifadelerin yer aldığını ifade etti.

Alevi inancıyla Musevi inancını birbirine benzetmek için gösterilen çabanın boş olduğunu belirten Yiğit, ''Aleviler'i, dedelerinin kıyafetiyle, saç ve sakal şekilleriyle, ahlaki değerleriyle Musevilerle benzeştirmek tamamen mantık dışıdır'' dedi.

İbrahim Yiğit, Aleviliği İslam dışı göstererek ve tarihte ne kadar kötü ve olumsuz olay varsa bunlar Alevilere mal edilerek, nifak tohumlarının bu coğrafyaya tekrar ekilmeye çalışıldığını savundu.

Yiğit, şöyle konuştu: ''Anadolu'da Alevi-Sünni ayrımı olmaksızın tüm insanların kalbinde taht kuran Mevlana ve Hacı Bektaş Veli'yi mason olmakla suçlayacak kadar gözleri dönmüş bu insanların neye hizmet ettikleri açıkça görülmektedir.

Var olan huzur ortamını bozmak, Alevi vatandaşlarımızı hedef göstermek, ülkemizi eski ve kanlı günlerine geri götürerek kendilerine uygun, puslu havayı oluşturmak amacındalar. Aydınlık Türkiye'nin önünü kesmek adına bir kez daha Alevi toplumuna iftira atma girişimi ile karşı karşıyayız.

Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi olaylarını gerçekleştiren eller, yeni planlarını bu belge ile yazıya dökmüşlerdir. Daha önce bu planların uygulanması sonucu, yüzlerce insan can verdi, toplumda büyük acılar yaşandı. Yurttaşlarımız, Alevisi-Sünnisi ile bu oyuna bir kez daha gelmeyecektir.''

AK Parti'li Yiğit, belgede; tarih boyunca barışın, kardeşliğin, eşitliğin temsilcisi olan Alevilere, Hizbullah terör örgütünün militanları ve Orta Doğu'da Amerika'nın maşası olmak gibi birçok iftira atıldığını kaydetti.

Alevi toplumunun bu iddialara gerekli cevabı tarihte en güzel şekilde verdiğini ve bundan sonra da vermeye devam edeceğini dile getiren Yiğit, ''Herkesin bağımsız yargıya intikal etmiş konulara saygı göstermesi ve sonucu beklemesi gerekir.

Ergenekon iddianamesindeki 13. Kabile dosyasında yer aldığı üzere, Aleviler'in Yahudilerin kayıp kabilesi olduğunu ileri sürenler, tarihi okumaktan yoksun, inançlara saygısı olmayan birer zavallıdırlar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...