AKP: Anayasa değişikliği için ön şartımız yok

29 Mart öncesi gündeme gelmesinin sakıncalı olduğu belirtilen Anayasa değişikliği için, CHP’ye, ‘dokunulmazlıkları da konuşuruz’ mesajı verildi.

Haberler - NTV Haber 26.02.2009 - 16:18

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın açıklaması, 29 Mart Yerel Yerel Seçimleri’nden sonra ’nin yeni bir Anayasa değişikliği sürecine gireceğini gösteriyor.

Başbakan Erdoğan’ın Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi gerektiği mesajını vermesinin ardından, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP'nin ön şartı olan dokunulmazlıkların kaldırılması da dahil, her değişikliği tartışabileceklerini söyledi.

Bozdağ, “29 Mart  öncesi uzlaşma zemini bulunamayabilir ancak, seçimden sonra siyasi partiler, sonuçlar doğrultusunda şapkalarını önlerine koyacaklardır” şeklinde konuştu.

AK Parti kanadı, seçim sonrasında Türkiye'yi yeni bir Anayasa değişikliğinin beklediğini bu sözlerle ortaya koyarken, partinin öncelikleri arasında yeni meclis iç tüzüğü için gereken 7 maddelik anayasa değişikliği, ombudsmanlık, seçim kanunu, Türkiye milletvekilliği, Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerinin yeniden düzenlenmesi yer alıyor.

"DAYATMA, UZLAŞMAYI ENGELLER"
Parti içinde kurulan komisyonda çeşitli konular ile ilgili çalışmalar olduğunu belirten Bozdağ , “Siyasi partiler ile birlikte çalışma grubu oluşturulursa, taslak öneriler tartışılabilir. Partiler kendi anlayışlarını dayatırsa uzlaşma olmaz" dedi.

Bozdağ, CHP’nin "Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olduğu tescillenmiş bir partiyle Anayasa değişikliği olmaz" tavrıyla ilgili olarak da, “Ön şart yok. Dokunulmazlıkları da görüşürüz ve anlaşırsak birinci madde yaparız. Dokunulmazlık dahil her konuyu konuşmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...