‘AKP Eziyetleri’ne dava yok

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın, ''AKP Eziyetleri'' adlı sergi nedeniye CHP aleyhinde açtığı 60 bin liralık tazminat davası reddedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2011 - 13:46

‘AKP Eziyetleri’ne dava yok

Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın avukatı Burhanettin Sevencan ile CHP'nin avukatı Mutluhan Karagözoğlu katıldı.

Avukat Sevencan, davanın kabul edilmesini talep ederken, avukat Karagözoğlu ise davanın reddine karar verilmesini istedi. Yargıç Selim Sarıkaya, davanın reddine karar verdi.

Davanın dilekçesinde, CHP Gençlik Kolları tarafından 29 Ekim 2010 tarihinde, CHP Genel Merkezi'nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin katılımı ile ''AKP Eziyetleri'' adı altında, ''Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal eder nitelikte'' bir takım resim, afiş ve benzeri materyallerin yer aldığı bir sergi açıldığı kaydedilmişti.

Dilekçede, ''Bu resim, görüntü ve alt yazıların, eleştiri dışında Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a hakaret içeren, onları aşağılayan, suç teşkil eden olgular ve sözler olduğu'' ileri sürülmüştü.

Dava dilekçesinde, CHP'den, yasal faiziyle birlikte Başbakan Erdoğan için 50 bin lira, eşi Emine Erdoğan için 10 bin lira olmak üzere toplam 60 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...