AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan dün yaptığı bir konuşmada Ergenekon'a mensup kişilerin 40 sene boyunca halkın belirli kesimlerini fişlediğini öne sürmüş ve "şimdi biz onları fişliyoruz, sıra bizde" demişti.

Doğan, daha sonra yaptığı açıklamada kullandığı cümlenin maksadını aştığını söylese de yaptığı açıklamalar tartışılmaya devam ediyor. Son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Doğan'ın ''uyarıldığını'' açıkladı.

Doğan'ın ifadelerinin sadece kendisini bağlayacağını belirterek, ''kendisinin yaptığı yazılı açıklamayla sözlerine açıklık getirdiğini, pişmanlığını ortaya koyduğunu'' dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

''Bu sözleri söylememesi gerektiğini, maksadını aşan sözler olduğunu ifade etmiştir. Biz parti olarak kurulduğumuz günden beri fişlemelere karşı hep tavır koyduk. Demokratik bir ülkede kimsenin fişlenmesini doğru bulmuyoruz. Kimseyi fişlemiyoruz, kimseyi fişlemeye niyetimiz yok. Böyle bir niyetimiz de, böyle bir eylemimiz de yok. Kimsenin de bizi veya halkı fişlemesini de arzu etmiyoruz.''

Hüseyin Çelik, Avni Doğan'ın sözlerinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, parti olarak bu sözleri tasvip etmediklerini, bu sözlerin arkasında olmadıklarını vurguladı.

Sözleriyle ilgili rahatsızlığın Doğan'a da iletildiğini kaydeden Çelik, ''Sayın Milletvekilli bu sözlerinden dolayı uyarılmıştır'' dedi.

Demokratik bir ülkede hiç kimsenin fişlenmesinin doğru kabul edilemeyeceğini, bunun tasvip edilemeyeceğini yineleyen Çelik, ''Kim yaptıysa yaptı. Biz başkalarının yaptığı yanlışlara ve hatalara düşmedik, düşmeyeceğiz'' diye konuştu.

Hüseyin Çelik, Avni Doğan'ın söylediği sözlerin sadece kendisini bağladığını söyledi.

Çelik, şöyle devam etti:

''Adalet Bakanımız, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Bu konuda partimiz ve hükümetimiz adına söylenmesi gereken ne varsa söylendi. Yeni ilave edilecek bir şey yok. Sayın Avni Doğan'ın söylediği sözler sadece kendisini bağlar. Kaldı ki kendisi bu sözlerinden pişman olduğunu, aslında böyle bir şey olmadığını, maksadını aşan sözler olduğunu ifade etti. Arkadaşımızın sözlerini tasvip etmiyorum. Parti olarak tasvip etmiyoruz.''