AK Parti referanduma götürülen anayasa değişiklikleri için süreyi kısaltıyor. Referandum süresi 120 günden 45 güne indiriliyor.

AK Parti grup başkanvekili Bekir Bozdağ'ın verdiği teklife göre; 330 ile 367 arasında oy alarak zorunlu referanduma götürülen anayasa değişiklikleri artık 45 gün içinde halk oyuna sunulacak. Bu teklif, iktidarın yakında gündeme getireceği anayasa değişikliklerinin habercisi olarak yorumlanıyor.

Bekir Bozdağ konuyla ilgili olarak, "120 günde vatandaş neyin referanduma götürüleceğini unutuyor" dedi.

Anayasa değişikliklerinin halk oyuna sunulmasını düzenleyen yürürlükteki kanuna göre, Meclis Genel Kurulu’ndan üye tam sayısının 5’te 3 veya 3'te 2'sinden az oyla kabul edilen anayasa değişiklikleri cumhurbaşkanı tarafından meclise iade edilmediği takdirde halk oyuna sunulmak üzere resmi gazetede yayınlanıyor.

Kulislerde, AK Parti'nin böyle bir değişikliğe giderek demokratikleşme yolunda önemli anayasal değişiklikleri gündeme getirebileceği ifade ediliyor. AK Parti 337 milletvekiliyle zorunlu referanduma gidecek oya sahip.

Hükümetin bu değişiklik sonrası yapacağı ilk referandumla halkın ak parti iktidarına desteğini de ölçmeyi amaçladığı ifade ediliyor.