Başbakan Erdoğan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına öğretim görevlisi Profesör Hasan Gönen’i aday gösterdi. Kırklareli’de daha önce MHP İl Başkanlığı yapmış Cengiz Bağdan, Edirne’de de Mustafa Hasipler AKP’nin adayı oldu. AK Parti’nin Sakarya Belediye Başkan adayı Serdivan Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bursa Büyükşehir adayı ise Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe oldu. Samsun’da ise mevcut belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile seçime girilecek.

Taha Aksoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini gece saat 01.30’da telefonla aradığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Başbakanımız arayarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığımı tebliğ etti. Benim ismim zaten İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayları arasında geçiyordu, onun için sürpriz olmadı. Hayırlısı olsun diyorum. İzmirlilerle buluştuğumuzda kendimizi anlatacağız. Sonucu birlikte bekleyeceğiz.”

Taha Aksoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da yapılacak toplantıda, kendisinin adaylığını açıklayacağını bildirdi.

KOCAOĞLU: CENTİLMENCE BİR YARIŞ OLSUN
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 29 Mart mahalli idareler seçimlerinde İzmir’e yakışan centilmence bir yarışın sergileneceğine inandığını kaydetti.

Kocaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Taha Aksoy’un, partisinin büyükşehir belediyesi başkan adayı olduğu yönündeki açıklamasını

değerlendirdi. İzmir’in demokrasi kültürü bakımından Türkiye’ye örnek teşkil eden bir kent olduğunu belirten Kocaoğlu, “Hayırlısı olsun. Önümüzdeki yerel seçimlerde de İzmir’in demokrasi kültürünün devam edeceğine ve İzmir’e yakışan centilmence bir yarış sergileneceğine inanıyorum” dedi.