AKP'ye açılan kapatma davası düştü

Anayasa Mahkemesi, AK Parti'ye dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu tarafından 2002'de açılan kapatma davasını düşürdü.

09.07.2009 - 18:15

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 23 Ekim 2002'de Anayasa Mahkemesi tarafından verilen ihtar kararına uymadığı gerekçesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılmasına ve Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık görev yetkilerini kullanmasının tedbiren önlenmesine karar verilmesi için Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Davayı bugünkü gündem toplantısında esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının düşmesine karar verdi.

Davanın düşmesine ilişkin kararda, davanın dayanağı ihtara uymayan partilerin Hazine yardımından mahrum bırakılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dava açılabileceğini öngören hükmün Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi gerekçe gösterildi.

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Komünist Partisi hakkında 2002 yılında açılan kapatma davasının da aynı gerekçeyle düşmesine hükmetti.

Yüksek Mahkeme, ayrıca 2002 yılında açılan anayasaya aykırı eylemlerde bulunan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin, temelli kapatılmasına karar verilmesi istemini de reddetti.

CHP'YE İHTAR İSTEMİ
Mahkeme, 2005 yılında kimi il ve ilçelerde, görevden alınma, çağrı başvurusu, durdurma ve erteleme nedenleriyle yapılamayan il ve ilçe kongrelerini yapması için Cumhuriyet Halk Partisi'ne, ihtar kararı verilmesi istemini de karara bağladı.

Yüksek Mahkeme, ihtar istemiyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bilgi alınmasına karar verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...