'Akraba değil, dava kardeşiyiz'

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı. Görevi Akif Çağatay Kılıç'a devreden Suat Kılıç, bir konuya da açıklık getirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2013 - 20:51

'Akraba değil, dava kardeşiyiz'

Gençlik ve Spor Bakanlığına atanan Akif Çağatay Kılıç, görevi Suat Kılıç'tan devraldı.

Bakanlık binasındaki törende konuşan Suat Kılıç, "Bugün güzel bir devir teslim merasimi gerçekleştireceğiz. Dün gece itibarıyla bu göreve, yine benim gibi Samsun milletvekili olan Akif Çağatay Kılıç kardeşim atanmış bulunmaktadır. Kaderin bir güzelliği, iki Samsun milletvekili arasında bir görev teslimi olacak" dedi.

"Kabinenin en genç bakanı" unvanının kendisinde bulunduğunu, bu unvanı da göreviyle teslim edeceğini ifade eden Suat Kılıç, soyadlarının aynı olmasından ötürü akraba zannedildiklerini ancak böyle olmadığını belirtti. Kılıç, "Akraba değiliz ancak dava kardeşiyiz, siyaseten kardeşiz, hemşehriyiz" diye konuştu.

Milletvekili seçildiği 3 Kasım 2002'den itibaren AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türk milletine hizmet etme yolculuğuna çıktığını ifade eden Kılıç, bakanlığın yanı sıra o günden bu yana gerek partide gerekse Büyük Millet Meclisinde aldığı görevleri hatırlattı.

Kurucu bakan olarak 6 Temmuz 2011'den itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığını yürüttüğünü belirten Kılıç, "Sayın Başbakanımızın o günkü takdirine ne kadar saygı duyuyorsam dünkü takdirine de aynı biçimde saygı duyuyorum" ifadesini kullandı.

Kılıç, bakanlığı süresince üniversite gençliğiyle her zaman iç içe bulunduğunu ve onların "Suat Ağabeyi" olduğunu ifade ederek gençlere yönelik yürüttükleri projeleri anlattı. Gençlere, her defasında "Mahkeme kadıya mülk değildir" sözünü hatırlattığını dile getiren Kılıç, "Arkadaşlarımızla devrim niteliğinde eserlere imza attığımız Gençlik ve Spor Bakanlığı da şahsıma mülk değil. Her milli emanet gibi şeref ve onurla taşımak, sonra yine şeref ve onurla bu görevi arkadan gelenlere emanet etmek lazımdır. Ben bu vazife şuuru içinde bu görevi Çağatay Kılıç kardeşime devredeceğim" diye konuştu.

Bundan sonra da gençlerin "Suat ağabeyi" olmaya devam edeceğini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oturduğum binanın kapısındaki güvenlik görevlisi dahil olmak üzere bana artık 'Sayın Bakanım' değil, 'Suat ağabey' olarak hitap etmenizi isterim. Ömrümün tüm vaktini, bu ülkenin gençlerine vakfetmiştim. 41 yaşındayım, ömrümün bundan sonraki günlerini de bu ülkenin gençlerine vakfediyorum. Rabbim bugüne kadar olduğu gibi Türk milletinin geleceğine hizmet etme imkanını, ama siyasetin içinde ama dışında izin verirse Rabbime bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sonsuz hamdüsenalar edeceğim. Ben ki Samsun'un 19 Mayıs ilçesinin Yeşilköy'ünde dünyaya gelmiş bir kardeşinizim. İlkokulu kendi köyümde okudum. Annem okuma yazmayı yeni yıllarda öğrendi, babam ilkokul mezunu.

Bu şartlarda biri 3 dönem milletvekili olabiliyorsa, 38 yaşında bakanlık görevi kendisine tevdi edilebiliyorsa bu benim şahsi başarım değil, bu cumhuriyetin erdemlerinin başarısıdır, bu milli iradenin başarısıdır."

Görevi devrederken gözünün arkada kalmayacağını dile getiren Suat Kılıç, "Bu ülkenin çocukları diline, dinine, vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkacak. Milletimizin geleceği, Allah'ın izniyle aydınlık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimize güvenerek, yüzümüzü ve yönümüzü milletimize dönerek çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Konuşmasına, görevi boyunca yaptığı icraatları anlatarak devam eden Kılıç, cumhuriyet tarihinin en büyük tesis yatırımı hamlesinde, Başbakan Erdoğan ile toplu açılışını yaptıkları tesisler hakkında detaylı bilgi verdi. Suat Kılıç, gençlik kamplarına katılan gençler, lisanslı sporcu ve Kredi ve Yurtlar Kurumundaki yatak sayılarındaki artışa dikkati çekti. Kılıç, olimpik sporcuların hazırlanacağı Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri ile Hacettepe Üniversitesi Olimpiyat Enstitüsü çalışmaları ve çeşitli projeler hakkında da bilgi aktardı.

"Yeterince gencimizin elinden tutulmasına vesile olamadıysam bir gencimizin terör örgütüne katılmasına, madde bağımlısı olmasına engel olamadıysam o gençlerimizden de anne babalarından da bana haklarını helal etmelerini istiyorum" diyerek helallik isteyen Kılıç, bakanlık görevini, "Hayatımın bundan sonraki her anında ve her karesinde elinden tutamadığım, sesi olamadığım, nefesini paylaşımı olamadığım genç kardeşlerimin geleceği için çalışmaya adıyorum. On bir senedir hizmet ettiği Samsunlulardan da bu kardeşlerine haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Allah tüm Türk milletinin ve Türkiye'nin arkasında dursun diyorum ve çok değerli kardeşime bu emaneti tevdi ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun" diyerek Akif Çağatay Kılıç'a teslim etti.

JENARATÖR ESPİRİSİ
Bu arada, kısa bir süre elektriklerin kesilmesi üzerine, yeni Bakan Kılıç'ın, "Jeneratör size dayanamadı bakanım", Suat Kılıç'ın da "Jeneratör ağladı" şeklinde esprisi, salonda tebessümlere neden oldu.

'EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETTİ'
Bakanlık görevini devralan Akif Çağatay Kılıç da "Sayın Başbakanımızın bize layık gördüğü görevin aslında ne kadar büyük ve zor olduğunu bize hatırlattı. Bunun için kendisine teşekkür ediyorum" dedi. Bugünün, kendisi için çok duygusal ve onurlu bir gün olduğunu dile getiren Kılıç, Samsun'a 20 yıl aktif siyaseten hizmet etmiş bir ecdadın torunu olduğunu, bu yıl kaybettikleri büyükbabasının ve amcasının da bugünü görmelerini istediğini belirtti.

2002 yılından bu yana AK Parti hükümetlerinde devlet bakanı göreviyle spora hizmet etmiş bakanlara, hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Kılıç, 2011 yılından bu yana da Suat Kılıç'ın Türk gençlik ve sporuna yaptığı hizmetlere bizzat şahit olduğunu anlattı. Kılıç, şunları kaydetti:

"Sayın bakanımızın yaptığı çalışmalar, Gençlik ve Spor Bakanlığının hem marka değerini, hem prestijini yükseltmiştir, hem de uluslararası camiada algısını, gücünü ve her şeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve AK Parti hükümetlerinin ve onun başındaki liderinin, Başbakanının, genel başkanının, yani Recep Tayyip Erdoğan'ın temsilcisi olmuştur ve en iyi şekilde temsil etmiştir. Bundan dolayı da kendisine teşekkür ediyorum.

Zor bir görevi devraldığımın farkındayım. Şu anda bizimle burada olan bütün çalışma arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum: Suat Kılıç ağabeyimize nasıl destek olduysanız lütfen bana da destek olun. Bizler burada makam için, koltuk için bulunmuyoruz, bizler burada milletimize, devletimize hizmet için bu sevdayla buradayız. Bizler burada hizmetkarız. Kalıcı olan, milletimizdir, devletimizdir.

Allah güç verir ise sizlerin dualarıyla ve desteğiyle ülkemizin gençliğini, geleceğini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için gece gündüz bu kardeşiniz çalışacak.

Allah hepimizin yardımcısı olsun, mahcup etmesin. İnşallah günü geldiğinde nasıl dün geceki talimatla bu görevi devraldıysak gün gelecek bu görevi yine devredeceğiz. Allah bana da Sayın Bakanım gibi onur ve şerefle bu makamı devretmeyi nasip etsin. Yine ümit ediyorum ki AK Partili bir milletvekiline bu bakanlığı aynı şekilde devretmeyi nasip etsin. Hepimiz için bu görev hayırlı olsun. Samsun gurur duyabilir. Bakanlığı bir Samsun milletvekilinden diğer bir Samsun milletvekiline devretme gücünü ve bu olasılığı yerine getiren yine Samsun halkı olmuştur. Allah mahcup etmesin."

Konuşmaların ardından Suat Kılıç ve Akif Çağatay Kılıç, birbirlerine çiçek takdim etti. Suat Kılıç, çiçek verirken, "Çiçek gibi bakanlığı çiçeklerle teslim ediyoruz. İnşallah çiçek gibi bir kardeşimiz aynı şekilde hizmetlerine devam edecek. Bu çatı altında en tepeden tırnağına kadar emek ve pay sahibi bütün kardeşlerim bu başarı hikayesinin mimarlarıdır. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Törende, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Recep Kaymakcan, bakanlık çalışanları ve bazı federasyon başkanları da hazır bulundu.

Sayfa Yükleniyor...