Aksiyon oyunları görmeye yararlı

ABD'de yapılan bir araştırma, aksiyon odaklı bilgisayar oyunlarının görme yetisini güçlendirebildiğini ortaya çıkardı.

30.03.2009 - 16:38

Aksiyon oyunları görmeye yararlı

Nature Neuroscience'da yer alan araştırmaya göre; yüksek oranda aksiyon sunan birinci tekil şahıs nişancı oyunları gibi oyunlar, insanların gerçek dünyada görme yetisini arttırıyor.

Gri tonları arasındaki değişiklikleri fark etmenin insanlara doğuştan bağışlanan bir yetenek olduğu ve bu yeteneğin geliştirilemeyeceği düşünülürdü. Ancak, Rochester Üniversitesi'nden Zihin ve Algı bilimi Profesörü Daphne Bavelier, yaptığı araştırmada aksiyon oyunlarında deneyimli oyuncuların kontrast değişikliklerini %58 gibi bir oranda daha başarılı olarak farkedebildiğini ortaya çıkardı.

"Normalde, kontrast duyarlılığı ancak gözlük veya gözlerin optik bölgelerini değiştiren göz ameliyatları ile arttırılabilir" şeklinde konuşan Bavelier, "Ancak bulgularımız aksiyon odaklı video oyunları oynanması, beyini bir şekilde eğitiyor ve mevcut görsel bilgiyi daha etkin bir şekilde kullanmaya olanak tanıdığını gösteriyor" diyor.

Araştırmaları boyunca video oyunlarını oynamaya devam eden deneklerin, oyun oynadıkları sürece kontrast farklılıklarını algılama seviyelerinin arttığını ifade eden Bavelier, deneklere oyun oynamalarını bıraktırdıklarının ardından, bu gelişmelerin durakladığını söyledi.

Bu ilüstrasyonda, kontrast algısı %58 daha iyi olan bir insanın, normal görme yetisine sahip bir insana nazaran nasıl bir görüntüyle dünyaya baktığı gösteriliyor. Bu ilüstrasyonda, kontrast algısı %58 daha iyi olan bir insanın, normal görme yetisine sahip bir insana nazaran nasıl bir görüntüyle dünyaya baktığı gösteriliyor.

Bulgular, Bavelier'in daha önce yaptığı bir araştırma sırasında ortaya çıktı. Profesörün daha önceki bulguları, video oyuncularının kalabalık içerisinden belli objeleri daha hızlı bir şekilde algılayabildiklerini ortaya çıkarmıştı. Bir insanın daha iyi görmesinin önündeki birincil nedenin kontrast duyarlılığı olduğunu ifade eden Bavelier, video oyunları ile yapılacak tedavi çalışmalarının göz düzeltme tekniklerini destekleyebileceğini ifade ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...