AKUT: Haber kirliliği yanılttı

AKUT Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Keresteci, BBP liderini arama çalışmalarında hava koşullarının etkili olduğunu belirterek "İşin başındaki 'bulundu' açıklamaları yanıltıcı oldu" dedi.

26.03.2009 - 13:25

AKUT: Haber kirliliği yanılttı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Keresteci ntvmsnbc'ye şunları söyledi: "Yorum yapmak zor. AKUT olarak akşam saat 20.30 gibi 16 kişilik Gaziantep ekibimizi bölgeye gönderdik. Ekibimiz orada ikiye bölünmüş durumda aramalarını yürütüyorlar. Son aldığımız bilgiye göre bir ekibimiz 1830 metre seviyelerinde ama kardan ve sisten ilerleyemiyor. Paletli araçlarla ilerlemeye çalışıyorlar arama noktasına doğru. Şu anda hava koşulları zor ve hiçbirşeye izin vermiyor. Arama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.


İlk anda ben saat 16.00'da dernekteydim, inanılmaz bir haber kirliliği vardı. O kirlilik herkesi yanılttı. Biz hiçbirşey yapmadık. Çünkü 'bulundu' diye haberler yer aldı. Onun için haber kirliliğinin zaman içinde yok olması gerekiyor. Haberlerin doğru verilmesi gerekiyor.

GÖRÜŞ MESAFESİ 2 METREYE DÜŞÜYOR
Gece karadan arama çalışmaları devam etti ama havadan çalışma yapılamadı. Ne kadar termal de olsa sis yüzünden 2 metreye kadar inen görüş vardı. Teknik olarak ne yaparsanız yapın hava şartları engelledi.

Türkiyede arama kurtarma imkanları yeterlidir. Türkiye bu tür kazaları çok gördü. Bir miktar geç başlandı denebilir. Böyle hallerde çok değişik yönlendirmeler olabiliyor. Sakin olmak lazım herkes görevini yapıyor. En kısa zamanda sağ olarak ulaşırız diye umuyoruz."

KIŞ KOŞULLARI İŞİMİZİ ÇOK ZORLAŞTIRIYOR
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki de kış koşullarının, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopterin arama çalışmalarını zorlaştırdığını söyledi.

AKUT'un da bulunduğu arama çalışmalarına ilişkin Mahruki, dağlık olan bu bölgede şartların ''çok ağır ve görüş mesafesinin çok az olduğunu'' vurguladı.

Koordinatların tespit edilememesinin durumu zorlaştırdığını, kaza yeri belli olmadığı için farklı yerlere ekip gönderildiğini dile getiren Mahruki, görüş mesafesinin azlığı nedeniyle sadece karadan arama yapılabildiğini ifade ederek, ''Kış koşulları işimizi çok zorlaştırıyor'' dedi.

Mahruki, ''tahminlerden sonuçlar çıkartılarak arama yapılmaya çalışıldığını, hava karardıktan sonra arama yapmanın daha da zorlaşacağını'' dile getirdi.

AKUT'tan 16 kişinin arama çalışmalarına katıldığını anlatan Mahruki, ''Aramanın en iyi şekilde yapıldığını herkes bilsin'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...