Al Pacino’ya onur ödülü

Venedik Film Festivali’nde onur ödülü İtalyan asıllı ünlü aktör ve yönetmen Al Pacino’ya verildi. Festivalde günün filmi ise John Le Carré uyarlaması ‘Tinker, Talior, Soldier, Spy’ oldu.

06.09.2011 - 10:03

Al Pacino’ya onur ödülü

Bu yıl 68'incisi düzenlenen festivalin gala gecesinde Jaeger-LeCoultre Onur Ödülü çağdaş sinema sanatına yaptığı hizmetlerden ötürü Al Pacino'ya verildi. Festivalde ayrıca ünlü aktörün rol alıp yönettiği “Wild Salome” adlı film de gösterildi.


Film, İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın Salome adlı eserinden esinlenerek hazırlanmış. Orijinali Fransızca olan trajedi, Musevi kral Hirodes'in üvey kızı Salome'ye olan takıntısını konu alıyor.

Al Pacino filmde Kral Hirodes'i canlandırırken, Salome rolünde aktrist Jessica Chastain var.

Festivali takip eden gazeteciler dün 71 yaşındaki aktöre gelecekte ne gibi hedefleri olduğunu sormuş; Al Pacino bu sorulara "Geleceğim mi? Hiçbir fikrim yok" yanıtını vermişti.

FESTİVALE LE CARRE DAMGASINI VURDU
68. Venedik Film Festivali’ne dün, uzun zamandır beklenen yeni John Le Carré uyarlaması ‘Tinker, Talior, Soldier, Spy’ damgasını vurdu.

Le Carré’nin diğer birçok romanının da kahramanı olan George Smiley, ‘Tinker, Tailor, Soldier, Spy’da Gary Oldman tarafından canlandırılıyor. MI6 ajanı Smiley’nin örgütteki bir köstebeği bulma çabalarını konu alan yapımda Oldman dışında John Hurt, Colin Firth, Ciaran Hinds ve Toby Jones gibi isimler rol alıyor. Yönetmen ise, filmde de kısa bir rolü olan yazar Le Carré’nin tavsiyesiyle bu göreve getirilen, sıradışı vampir hikayesi ‘Gir Kanıma’dan tanıdık İsveçli Thomas Alfredson.

1974 tarihli romanın daha önce televizyona da uyarlandığını, ancak televizyonun eninde sonunda görüntülü radyo olmaktan ileri gidemediğini söyleyen Le Carré, Alfredson’ın, romanın özünü iki saate sığdırma konusunda başarılı olduğunu dile getirdi. Oldman ise filmin basın toplantısında sorulan bir soruya karşılık 1970’lerde Soğuk Savaş’tansa “kızlara, futbola ve David Bowie’ye” ilgi duyduğunu söyledi ve ‘Tinker, Tailor, Soldier, Spy’ın tam bir yetişkin filmi olduğunu sözlerine ekledi. Oldman’ın performansına övgüler yağdıran Le Carré ise, aynı rolün 1979 tarihli televizyon uyarlamasında Alec Guiness tarafından canlandırdığı hatırlatılınca “Alec, Oldman’ın performansını görseydi, onu ayakta ilk alkışlayanlardan biri olurdu” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...