Gazeteci Alaeddin Asna hayatını kaybetti

Türkiye'de halkla ilişkiler mesleğinin öncü isimlerinden olan Prof. Dr. Alaeddin Asna,  75 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.08.2015 - 12:46

Gazeteci Alaeddin Asna hayatını kaybetti

Halkla İlişkiler mesleğinin 'deki öncülerinden gazeteci Prof. Dr. Alaeddin Asna, tedavi gördüğü Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde vefat etti.

Türkiye'yi halkla ilişkiler kavramı ile tanıştıran Asna, 1940'ta İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitiren Asna, ardından, ABD'deki Michigan Devlet Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümünde iletişim konusunda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Asna, iş yaşamına TRT'de radyoculuk yaparak başlarken, Yeni İstanbul ve Vatan'da gazetecilik yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğünde de görev yapan Asna, Koç Holdingde Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı.

Halkla İlişkiler Derneğinin kurulmasına öncülük eden Asna, burada 2 dönem başkanlık görevini yürüttü. Asna, mesleki kariyerinin yanında akademik çalışmalara da ağırlık verirken, 1994'te doçent, 1999'da ise profesör oldu. Akademisyen olarak 1993'te görev aldığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde dekanlık görevini üstlendi.

Asna'nın "Halkla İlişkiler", "Radyo ve Eğitimi", "Bankacılar İçin Beşeri İlişkiler", "Public Relations", "Önce İletişim Vardı", "İletişim Hayattır" gibi birçok eseri bulunuyor.

Asna'nın cenazesi, perşembe günü Teşvikiye Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Sayfa Yükleniyor...