Geçtiğimiz günlerde birçok gazetede MFÖ'nün Amerika turnesindeki son iki konserinin iptal edilmesiyle ilgili haberler yer aldı. İptalin nedeni olarak Mazhar Alanson'un yorgunluğu gerekçe gösterildi ve birçok yerde organizatör Serdar İlhan'ın buna neden olduğu haberi yer aldı. ntvmsnbc'ye konuşan İlhan, konserlerin iptal nedenini anlattı:

SON İKİ KONSERİ YAPMAK İSTEMEDİ
Konserin iptalinin gercek nedeni Mazhar Alanson’un son iki konseri yapmak istememesidir. Bana söyledigi ''Yoruldum, sen hakliydin. Biz böyle 13 kişi eşlerimiz falan gelmememiz lazımdı, daha az kişi olmalıydık'' gibi laflar etti. Son olarak ''Yoruldum, üşüttüm galiba. Sesim de kısılıyor'' dedi. Ben küçük bir kapris zannettim fakat Fuat ve Özkan, New York konseri öncesi ve sonrası kuliste ikna etmeye çalıştılar ama olmadı. Akşam oteline bırakırken de kendisiyle son kez konuştum ama ikna edemedim.

YANLIŞ DEMEÇLER VERMİŞ
Ben bu turneyi onların isteği üzerine hazırladım ve her aşamasını da kendilerine bütün detaylarıyla yolladım. Sabah gazetesine verdiği demeçte, ''4 konser arka arkaya yaptım, New York konseri de gece 4'te bitti'' gibi doğru olmayan demeçler vermis, buna çok üzüldum. Kendi kendine gruptan bağımsız olarak verdiği bu kararının arkasında duramayıp beni suçlu gostermesi çok yanlış.

MFÖ'YE DE YAKIŞIR DİYE
New York konseri 2.30'da bitti. Söylediği gibi 2.30'da başlamadı. Herşeyi göze alıp, o salonu tercih etme nedenim de çok önemli bir mekan olmasıdır. Daha önce Fillmore Theater'da Sting, Who, U2 gibi gruplar sahneye çıktı. MFÖ’ye de yakışır diye düşünmüştüm.

MAZHAR'I GÖRMEK İSTEMEDİM
Boston ve Washington iptal edildikten sonra, grup elemanlarının biletlerini değiştirip, Türkiye’ye yolladım. Pazartesi'ye kadar Özkan ve Fuat ile birlikteydik. Pazartesi günü de onları hava alanına götürdüm ama Mazhar’ı ve eşi Biricik’i görmedim, görmek de istemedim.

Özkan ve Fuat abi bu olaydan çok etkilendiler tabii, ne de olsa herşey onlara da yansıyor. Bana çok üzgün olduklarını defalarca belirttiler.

DAHA ÖNCE DE KAPRİSLERİ OLMUŞTU
MFÖ ile bu üçüncü çalışmam. 10 sene önce getirmiştim ilk kez, daha sonra Washington'a gelmişlerdi. En son da Istanbulive, SummerStage’e davet etmiştim. MFÖ ile hiçbir sorun yaşamadım, bu turne de dahil. Fakat Mazhar, daha önce de ufak tefek sanatçı kaprisleri yapmıştı. Tabii doğaldır bunlar.

İSMİMİ LEKELEMESİNE İZİN VEREMEM
Ben çok fazla sanatçıyla çok fazla özel şeyler yaşıyorum ve bunlar bizlerin arasında kalır hep. Bu turnenin iptal nedeni de Mazhar Alanson'un rahatsızlanması olarak kapanacaktı ama, maalesef beni suçlu gösterince bazı şeyleri söylemek zorunda kaldım. Mazhar Alanson'un benim ismimi lekelemesine izin veremem. 

SEYİRCİYE SAYGI...
Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Müşfik Kenter, İlhan Erşahin, Kenan Doğulu, Deniz Seki, Gogol Bordello, James Galway, Boban Markovic, Frank London gibi birçok sanatçıyla çalıştım, birçok grubu da Türkiye’ye yolladım ama hiç böyle bir olayla karşılaşmadım. Hatta bir seferinde Boban Markovic Kanada'da 12 saat hava alanında mahsur kaldıktan sonra gece New York’a inip 3 saat konser vermisti. Hem de ben konseri iptal edelim dediğim halde. Bu bir disiplindir ve seyirciye saygıdır.

Mazhar Alanson benim için önemli bir müzisyen ve söz yazarıydı. Keşke bunlar yaşanmasaydı, keşke benim ona gösterdiğim sevgi ve titizliği o da bana ve seyircisine gösterseydi.

MFÖ POSTERİNDE M'Yİ ÇIKARDI
En çok oğlumun yaşadığı hayal kırıklığı üzdü beni. New York’ta büyüdü ve MFÖ tutkunu olarak New York konserinde Mazhar Alanson ile karşılıklı söyledi şarkıları. Ertesi gün eve geldiğimde MFÖ posterinden M harfini ve Mazhar’ın fotoğrafını kesip çıkarmıştı.