Alaska programı için Facebook'ta yazılanlar...

Alaska'ya 5 kez giden bir öğrencinin izlenimleri: Bugüne kadar binlerce ögrenciyle karşılaştım... 2 ayda 10 bin dolardan fazla kazananı da gördüm, 1500 doları kazananı da.

28.07.2009 - 13:31

Alaska programı için Facebook'ta yazılanlar...

Sosyal paylaşım ağı Facebook'ta açılan "Alaska Work And Travel" adlı grupta Alaska deneyimlerini yazan pek çok öğrenci var, ancak içlerinden biri bu ülkeye 5 kez gitmiş. Öğrencinin Alaska'ya gitmeyi düşünenlere öneri ve uyarıları şöyle:


"Work and Travel programını ve Alaska 'yı 7 yıldır takip ediyorum. 2004, 2005, 2006 ve 2007 yazları başları olmak üzere 4 yaz boyunca Alaska'da somon, yengeç, deniz hıyarı, karides, konserve, fillet ve havyar işlerinde çeşitli noktalarda çalıştım ve süpervizörlük yaptım. 2008'de yine 5. kez Alaska'nın çeşitli şehirlerinde bulundum.

Bugüne kadar binlerce Alaska ögrencisi ile karşılaştım, kimi memnun kimi değil. 2 ayda 10 bin dolardan fazla kazananı da gördüm, 1500 doları ancak kazanabileni de. Havaalanlarında kalmak zorunda olanları da gördum, Pasifik manzaralı dubleks evde kalanı da. Ve daha neler neler...

Öğrenci, "En önemli soruyu cevaplamaya çalışayım" diyerek devam ediyor:

ALASKA'YA GİDEN BİR ÖGRENCİ NEDEN MUTLU OLMAZ?
Kazanç:
Eğer ögrenci Alaska'ya çok büyük paralar kazanma beklentisiyle giderse, doğru bilgilendirilmez ve iyi para kazanabilmesi için gerekecek bütün şartlar anlatılmazsa...

Yani ögrenci yüksek beklentilerle giderse mutsuz döner. Alaska'ya giden herkes çok iyi paralar kazanamaz, bunu herkesin bilmesi lazım.

Çok iyi para kazanmak için birçok değişkenin sizin lehinizde olması lazım. Her şeyden önce doğru zamanda doğru fabrikada olmak lazım, çalışmaya dayanıklı olmak lazım ve şanslı olmak lazım. Biraz da iyi çalışmak lazım (ki ekstra saatleri alabilesiniz)... Herkes aynı dayanıklılıkta değil...

Tecrübe:
Tecrübe de öğrencinin mutlu dönmesi için çok önemlidir. Alaska'yı yaşamış, orada olabilecek bütün sorunları yerinde yıllarca görmüş ve ögrencinin gönderileceği fabrikada çalışmış başka biri mutlaka öğrenciyi çok daha doğru yönlendirecek ve beklentilerini ona göre ayarlayacaktır. O yüzden mutlaka çalışacağınız fabrikada çalışmış birilerini bulun.

Alaska seçimi:
Alaska herkes için doğru seçim değildir. Herkes Alaska'da çalışamaz, o yüzden de önce öğrencinin kendine sorması lazım, 'Alaska seçimi benim için doğru mu?' diye. Sonra da şirketin öğrencinin beklenti ve önceliklerini çok iyi öğrenip Alaska için uygunluğunu gözden geçirmesi...

Süpervizör olarak çalıştığım yaz, çok öğrenciye "Seni Alaska'ya nasıl göndermişler, neden ABD içine yönlendirmediler?" diye sorduğumda aldığım cevap şuydu: "Ben bilsem gelir miydim abi "

Sonuç olarak Alaska'dan mutlu dönen de var, mutsuz dönen de. Ama iyi araştıran bir öğrenci, doğru yönlendirmelerle mutsuz dönmez bence.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...