Albay Ali Öz hakkında dava açıldı

Hrant Dink cinayetindeki ihmallerle ilgili davalara bir yenisi daha eklendi. Trabzon eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ile 5 asker hakkında daha görevi ihmal suçundan dava açıldı. Sanıklar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis isteniyor.

Haberler - NTV Haber 30.12.2008 - 15:15

Albay Ali Öz hakkında dava açıldı

Hrant Dink cinayetinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle yargılanan Veysel Şahin ile Okan Şimşek adlı astsubayların davası sürüyor. Dava sürecinde Hrant Dink’in avukatları, hakkındaki iddialar nedeniyle Albay Ali Öz ve arkadaşlarının da yargılanmasını talep etmişti. Trabzon Valiliği’nin talebe olumlu cevap vermesi üzerine Trabzon eski İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile 5 asker hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Trabzon Cumhuriyet Savcılığı, 6 asker hakındaki soruşturmasını tamamladı. Albay Ali Öz, Yüzbaşı Metin Yıldız ve astsubaylar Önder Aras, Hüseyin Yılmaz, Hacı Ömer Ünaldı ile Gazi Günay hakkında görevi ihmalden dava açıldı. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak sanıklar için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Dink ailesinin avukatları ise Albay Ali Öz’ün görevi ihmalden değil “kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan yargılanmasını istiyordu. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev alanına giren bu maddede sanığın 10 yıldan 25 yıla kadar hapsi isteniyor.

Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci, Hrant Dink’in öldürüleceğini jandarma istihbart görevlileri astsubay Okan Şimşek ve uzman çavuş Veysel Şahin’e söylediğini belirtince bu kişiler hakkında dava açılmıştı. Yargılama sırasında gerek sanık askerler gerekse de tanık olarak dinlenen diğer rütbeliler, cinayetle ilgili istihbarata rağmen gereğinin yapılmaması nedeniyle dönemin jandarma komutanı Ali Öz’ü suçlamışlardı.

Sayfa Yükleniyor...