Albay Çiçek’e askeri soruşturma

İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı hazırladığı iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek hakkında askeri savcılığın “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma açtığı öğrenildi.

12.01.2010 - 10:35

İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı hazırladığı iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek hakkında sivil savcılığın soruşturması sürerken askeri savcılığın da Çiçek'le ilgili "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın ıslak imzalı orijinalinin bulunduğu, Adli Tıp Kurumu'nun da bu yönde rapor verdiği kamuoyuna yansımışken bu kez Emniyet Kriminal Laboratuvarı'ndan da belgedeki imza için "Çiçek'in eli ürünü" olabileceğini teyit eden ikinci raporun geldi.

Genelkurmay'ın, "Islak imzalı orijinal belge askeri savcılığa ulaştırılır ve belgenin gerçekliğinden kuşku duyulmazsa, görevi kötüye kullanma suçlaması ile dava açılacak" görüşünü bildirdiği açıklandı.

Ergenekon soruşturması kapsamında 7 Haziran 2009'da tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda yapılan aramada 4 sayfalık yeni İrticayla Mücadele Eylem Planı başlıklı bir doküman ele geçirilmişti. Planın altında Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde görevli Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek'in imzasının bulunduğu belirlenmişti.

BAŞBUĞ ‘KAĞIT PARÇASI’ DEMİŞTİ
2009'un temmuz ayında şüphe üzerine Beşiktaş Adliyesi'ne getirilen ifadesi alındıktan sonra tutuklanmıştı. Albay Çiçek itiraz üzerine serbest bırakılmıştı. Bu arada belgenin orijinal olmaması, fotokopi üzerinden yapılan imza analizinin güvenilir sonuç vermemesi nedeni ile Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, söz konusu planı, "hukuken kağıt parçası" olarak nitelendirmişti.

Albay Çiçek'in tutuklanıp, serbest bırakıldığı bu süreçte önemli bir başka gelişme ise Ekim 2009'da yaşanmıştı. Belgenin ıslak imzalı orijinalinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırıldığı açıklanmış ve Adli Tıp Kurumu'nun, belgedeki imza için Albay Çiçek'in eli ürünü olabileceği yönünde rapor verdiği belirtilmişti.

43 SAAT TUTUKLU KALDI
Kasım 2009'da da "imzasız bir ihbar mektubu" yine savcılara gönderilmişti. 12 Kasım 2009'da Albay Dursun Çiçek'in tekrar ifadesine başvurulmuş, 43 saat tutuklu kalan Çiçek daha sonra avukatın itirazı üzerine yine tahliye edilmişti.

Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, geçen cuma günü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünden geçerken gazeteciler tarafından fark edilmişti. Çiçek, altında imzası olduğu öne sürülen belgeyi kabul etmediğini, sahte olduğunu söylemişti.

ÇİÇEK: SUÇ İŞLİYORLAR
Çiçek, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine şunları söylemişti: "Benim için bu soruşturma bitmiştir. Soruşturma falan yoktur. Bir albay bir hükümeti yıkabilir mi? Hepsi palavra, hepsi yalan. Niye belgeyi incelemeye göndermiyorlar. Eğer korkmuyorlarsa, imzanın gerçek olduğuna inanıyorlarsa göndersinler. Çok güveniyorlarsa göndersinler. Tek raporla olmaz. Kurum da kabul etmiyor. Biz de kabul etmiyoruz. Genelkurmay kaç sefer istedi niye göndermiyorlar. Suç işliyorlar."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...