Albay Çiçek’in tahliye kararı doğru mu?

“İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nda imzası olduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek’in tahliye kararını değerlendiren hukukçular, kararın olması gereken bir karar olarak nitelendirdi.

NTV Haber 14.11.2009 - 10:17

Albay Çiçek’in tahliye kararı doğru mu?

Albay Dursun Çiçek'in tahliye kararını, hukukçular, NTV'ye değerlendirdi.

Ceza Hukukçusu Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu, İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesinde imzası olduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek'in tahliye kararının "olması gereken bir karar olduğunu" söyledi.

Yılmaz Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

“İlgili hakkında mahkumiyet olmadan elimizin altında bulunması istiyorsak; infaz ettiğimiz bir hükmü uygulayabilmek açısından, yürümekte olan davada delillerin karartılması açısından devletin uygulaması gerekiyor. Kanunda açık ve net olarak diyor ki; kaçacağını gösteren somut olgulara dayanması gerekiyor. Bu kişi daha önce de tutuklandı, kaçmadı. Sabit bir yurdu var, çalıştığı kurum var. Burada kaçma şüphesinini somut olgulara dayanarak konulamayacağından, elde deliller bulunması nedeniyle yapılması gereken doğru iş kanaati uyanıyor.”

Eski askeri Yargıtay üyesi Ali Fahir Kayacan ise Albay Çiçek'in delilleri karartması ya da kaçmasının sözkonusu olmadığına dikkat çekti.

Kayacan, şöyle konuştu:

“Adı geçen albay daha önce tutuklandı. İtiraz üzerine tahliye oldu, kaçmadı. O belgenin aslı olduğu iddia edilen belge de şu anda Cumhuriyet Savcılığı'nın elinde. Şu aşamada onun da sözkonusu olmaması lazım. Dolayısıyla bu tahliye kararınını yadırgınmasanı ben bir hukukçu olarak anlayamıyorum. Çünkü aksi durum 'tutuklamala kararları doğrudur, tahliye kararları yanlıştır' gibi bir anlayışa yol açar. Tutuklama kararları çok yüzeysel veriliyor, bizim yargının sorunu da burada.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...