Albay Gençoğlu tutuklandı

“Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Gençoğlu savcılığın itirazı üzerine tutuklandı.

Albay Gençoğlu tutuklandı

Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu hakkında bugün Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın itirazı üzerine sabah saatlerinde toplanan mahkemenin kararıyla tutuklama kararı çıktı.

Kıdemli Albay Recep Gençoğlu akşam saatlerinde avukatı Erol Halka ile Merkez Komutanlığına ait bir araçla Eskişehir Adliyesine. Hakkında tutuklama kararı olan Gençoğlu izinde bulunduğu için sabah adliyeye gidememişti.

Albay Gençoğlu'nun, buradaki işlemlerinin ardından tutuklanarak askeri cezaevine gönderildi.

tutuklamanın ardından avukat Erol Halka, Eskişehir Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum özel yetkili savcısı Osman Şanal'ın Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesine yaptığı itiraz sonucu, Gençoğlu hakkında tutuklama kararı çıktığını belirterek, bu kararın Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini söyledi.

Cumhuriyet Başsavcılığının söz konusu kararı saat 12.00'de, Merkez Komutanlığına ilettiğini ifade eden Halka, şöyle konuştu:

''Müvekkilim Gençoğlu, izine ayrılmıştı. Olaya vakıf olunca izinden geri döndü. Yasal işlemleri yapmak için birlikte adliyeye geldik. 4. Sulh Ceza Mahkemesine çıktık ve orada müvekkilim Gençoğlu tutuklandı. Burada bir teknik bir olay var. Bu yol tutuklamasıdır. Merkez komutanlığı yetkilileri, Gençoğlu'nu askeri cezaevine götürecek.

Gençoğlu yarın da Erzurum'a götürülecek. Orada iki şık var ya tutuklamayı mahkeme yüzüne okuyarak vicahiye çevirecek ya da soracağı başka sorulara alacağı cevaplara göre tahliye edebilecek. Tutukluluğunun devamına da karar verilebilir. Eğer müvekkilim tutuklanırsa Diyarbakır'daki üst mahkemeye itiraz edeceğiz.''

Çarşamba günü Eskişehir'de gözaltına alınan Gençoğlu, iki gün boyunca, Erzurum Merkez Jandarma Komutanlığı’nda tutulmuştu.

Albay Gençoğlu, Özel Yetkili Savcı Osman Şanal tarafından sorgulanmıştı. Sorgu yaklaşık 14 saat sürmüştü.

Albay'ın, Erzincan'da görevli olduğu dönemde İsmailağa cemaatine yönelik düzenlediği operasyonlarla ilgili de ifadesinin alındığı gelen bilgiler arasındaydı. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen Albay Gençoğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Albay ile birlikte, Kahramanmaraş'ta gözaltına alınan Astsubay Ş.B ise tutuklanmıştı. Albay Gençoğlu, Eskişehir'e dönüşünde evinin bulunduğu askeri lojmanda kalabalık bir grup tarafından karşılanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...