Albaya '9 askeri öldürdün mü' sorgusu

Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Gençoğlu’na Erzincan Alay Komutanı’yken Kemah’ta dokuz askerin şehit edildiği mayınlı saldırıyı organize edip etmediği soruldu.

11.02.2010 - 09:35

Albaya '9 askeri öldürdün mü' sorgusu

Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu’nun sorgusunda, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü sırada, 11 Ağustos 2008’de, Kemah’ın Olukpınar Köyü yakınlarında tek şeritli yola yerleştirilen mayınların uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu, biri yarbay 9 askerin şehit edildiği saldırıyı organize ettiği yolundaki iddia gündeme getirildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre savcılık makamı, Albay Gençoğlu’na yöneltilen suçlamayı, saldırıyla Ergenekon örgütünün hedefleri doğrultusunda ülkede kaos yaratmanın amaçlandığı iddiasına dayandırdı. Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, saldırıyı PKK’nın düzenlediğini belirterek, iddiaları kabul etmedi ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile tartıştı.

Kıdemli Albay Recep Gençoğlu’na yöneltilen diğer suçlama ise, Erzincan Gönye Gölü’nde ortaya çıkan 14 el bombası ve mühimmatın buraya atılması emrini verdiğine yönelik iddialarla ilgili oldu.

Gençoğlu’na, Kıdemli Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in hazırlandığı öne sürülen, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nı Erzincan’da uygulamaya koyduğu ve Ergenekon örgütü üyesi olduğuna yönelik iddialarla ilgili de soru yöneltildi.

Albay'ın avukatı Erol Halka, iddialara büyük tepki gösterirken, "Soruşturma gerçekten bu iddia üzerinden mi yürütülüyor?" şeklindeki soruları gizlilik gerekçesiyle doğrudan yanıtlamadı.

Ancak, iddiayı ortaya atanların ispatlayamaması, maddi delil sunmaması halinde müfteri durumuna düşeceklerini söyledi.

Halka, "Kendilerine emanet edilen mehmetçiğin mayınlı saldırıya kurban edileceği iddiası akla mantığa sığmaz. Sözkonusu iddialar nasıl basına yansıdı bilmiyoruz. Konuyla ilgili bilgi veremem. İddiaların ne olduğu konusunda bizler de muafız. Kukuki kimliğimizle detaya giremeyiz. Bu tür anlatımları son derece insafsız olarak değerlendiremeyiz.

Eğer hukuksuzluk varsa üstüne gidilmesi gerekiyor ama bunun için belden aşağı vurumlumsanı gerek yok. Eğer bu iddialar havada kalırsa kendileri hakkında yasal haklarımızı kullanacağız. Böyle bir haince plan asla asla tasavvur edilemez" dedi.

OLAY NASIL OLMUŞTU
Erzincan’da 9 askerin şehit olduğu saldırı öncesinde Sarıyazı Köyü’ne bir grup teröristin giriş yaptığı, bazı evlerde saklandığı, erzak desteği aldığı ihbarı gelmişti.

11 Ağustos 2008’de, Tabur Komutanı Yarbay Mikdat Şandancı emrindeki askeri birlik, harekete geçmiş ve köyde geniş çaplı arama yapmıştı. Ancak ihbar boş çıkınca askerler birliğe dönmek için yola çıkmıştı.

İstihbarat birimlerine göre yalan ihbarla askerleri tuzağa düşüren teröristler, askeri birliğin köyden ayrıldığını öğrendikleri sırada, Olukpınar Köyü yakınlarında, tek şeritli yola mayını yerleştirmişti. Askerleri taşıyan araç aynı yoldan dönerken teröristlerin döşediği mayın infilak etmiş ve saldırıda Yarbay Şandancı dahil 9 asker şehit düşmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...