Birinci ve İkinci Balyoz davalarının birleştirilmesinin ardından ilk duruşma bugün yapıldı.

Duruşmaya, sanıklardan Kurmay Albay Mustafa Önsel'in ifadeleri damgasını vurdu.

Sözlerine "Savunma değil suçlama yapacağım" diye başlayan Albay Önsel'in hedefinde eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt ile eski 1. Ordu Komutanı Çevik Bir vardı.

28 Şubat süreci, 27 Nisan bildirisi ve darbe iddiaları döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan bu üç isim, Balyoz davasında suçlamalarla gündeme geldi.

Kurmay Albay Mustafa Önsel, önce isim vermeden emekli orgeneral Çevik Bir'i suçladı: ''Post modern darbe diye yakın tarihin kayıtlarına giren 28 Şubat süreci ile ilgili dava açılsın bakalım.''

Önsel, ''O dönemin en namlı generalini yandaş ticari kuruluşlarda danışman olarak çalıştıracaksın, onunla ABD'lerde Yahudi kuruluşunda sarmaş dolaş olacaksın, beni de darbeci olarak yargılatacaksın. Bu durumu şiddetle kınıyorum'' dedi.

"RAHAT UYUYABİLİYOR MUSUNUZ?"
Albay Önsel daha sonra eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt'ı da isim vermeden suçladı. Önsel, darbe iddiaları için, "Var da diyemem yok da diyemem" sözleri nedeniyle dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ü hedef aldı ve "Rahat uyuyabiliyor musunuz?" diye sordu.

"HANGİ KONUDA İKNA EDİLDİN?"
Albay Önsel, Yaşar Büyükanıt'ı da, 27 Nisan bildirisiyle siyasete şekil vermekle suçladı ve, " Biz cezeavinde mağdurken zırhlı aracınla gezmekten mutlu musun? Dolmabahçe' de hangi konuda ikna edildin. Bizlere yapılacak operasyona yeşil ışığı orada mı verdin? Sana da mı kaset gönderiler yoksa?" ifadesini kullandı.