Kayseri'de Hava İkmal Bakım Merkezi'de görev yapan astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç, askeri belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Bu süreçte astsubaylara hipnoz yapıp işkence uyguladığı iddiasıyla tutuklanan emekli Yarbay Gürol Doğan'ın yargılanmasına Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanık Yarbay Gürol Doğan ile astsubaylardan Ali Balta ve tarafların avukatları katıldı.

Davacı astsubaylardan Ali Balta, gözaltı ve oda hapsi aldığı sürede kendini ''hipnozcu'' olarak tanıtan Gürol Doğan'ın zaman zaman kendisiyle görüşüp, yöneltilen suçlamalarla ilgili bilgi istediğini söyledi.

Astsubay Balta, şu ifadeyi verdi:

''Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savcısı Ahmet Zeki Üçok beni sorguladı. Oda hapsi aldığım yere daha önce tanımadığım ve kendisini 'JİTEM elemanı' olarak tanıtan sivil kişiler de zaman zaman gelip beni sorguladı. Gürol Doğan beni sorgularken gözlerine bakmamı söyledi. Beni hipnotize etmiş olabilir. Gürol Doğan bana Hava Kuvvetleri Komutanlığının bilgisayar sistemi olan DYS'ye girip girmediğimi, burada tahrifat yapılıp yapılmadığını sordu."

Astsubay Balta, daha sonra Kayseri Jandarma Alay Komutanlığı'nın mahkemenin isteğiyle fotoğraflarını gönderdiği personel dosyasından kendilerini ''JİTEM elemanı'' olarak tanıttığını söylediği 4 kişiyi teşhis etti.

Yarbay Doğan'ın avukatlarının savunmalarından sonra Mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, Gürol Doğan'ın tutukluluk halinin devam etmesine, kimlikleri belirlenen ve ''JİTEM elemanı'' oldukları iddia edilen 4 askeri personelin gelecek duruşmada ifade vermesine karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAYLARIN GEÇMİŞİ
Kayseri'de garnizonla ilgili bir belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddia edilen astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç, Ankara Askeri Mahkemesince 17 Martta yapılan duruşmada ''Resmi evrak üzerinde tahrifat yapmak'' suçundan tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Serbest bırakılan 3 astsubay, emekli Yarbay Gürol Doğan hakkında kendilerine işkence yaptığı ve hipnozla ifadelerini aldığı iddiasıyla dava açmışlardı.

Emekli Yarbay Gürol Doğan, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 12 Ocak tarihinde yapılan ilk duruşmada tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.