ALES bardağı taşırdı, ÖSYM yalnız kaldı

Cumhurbaşkanı Gül, "Üzülüyorum ve doğrusu çok rahatsızım" dedi, Başbakan Yardımcısı Arınç "Artık biraz tadını kaçırdı. Büyük eksiklik, doğrusu bizi çok rahatsız eden gelişmeler" açıklamasını yaptı. AK Parti'den de ÖSYM'ye tepki vardı.

25.04.2011 - 17:14

YGS ve ALES'te yaşananların ardından devletin zirvesi ÖSYM'ye desteğini çekti. ALES'teki eksik kitapçık hatası bardağı taşıran son damla oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün ''Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor. Beni de çok üzüyor. Çünkü Türkiye'de şöyle bir anlayış vardı, ister Cumhurbaşkanı çocuğu olun, ister Başbakan, Meclis Başkanı çocuğu olun, isterseniz Türkiye'nin en zengin insanının çocuğu olun, bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık söz konusu olmaz. Puanınız ne ise ona göre bir yere yerleşirsiniz. Bu anlayışın zedelenmesinden doğrusu çok rahatsızım tabii ki. Ama gerçekten böyle bir durum var mı, yok mu bunu yargı süreci belirleyecektir. Savcılar görevleri başındadır. Ve savcılar çok uzmanlık isteyen bir alan olduğu için bu alan, bütün uzmanlar da onların emrindedir. Dolayısıyla o uzmanlarla bu işleri incelemektedirler. Ve neticede onları söyleyeceği şey  hepimizi tabii ki tatmin edecektir ve doğru kararı da onlar verecektir" açıklamasını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise ALES'teki yaşananları büyük eksiklik olarak niteledi: ''Tatmin oldun veya olmadın kelimesi artık biraz tadını kaçırdı. Birileri o zaman ki açıklamalara bakarak bu kelimeyi kullanmış olabilir. Ama YGS'deki  şifre iddiasıyla ilgili konu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından araştırılıyor. Başsavcı vekillerinden birisi görevlendirildi ve en son bu soru kitapçıklarının basıldığı Meteksan matbaasında 3 gün boyunca arama yapıldı. Bilirkişiler detaylı bir inceleme yaptılar. Dün aldığım bir haberde bunun bittiğini, artık bilirkişi raporlarının savcılığa iletildiğini öğrendim. Dolayısıyla tatmin kelimesini içinde bulundurmayan bir cümle kurmak istiyorum. Bu savcılığın yaptığı inceleme sonucunda varsa hata, kusur veya suç ortaya çıkarılmalı ve suç işlenmişse bunun sorumluları da şüphesiz en ağır cezalara maruz kalmalı.

ALES soru kitapçıklarından az sayıda gelmiş, başka yerden karşılamaya çalışmışlar ama sayı yeterli olmadığı için orası da olmamış. Manisa'dan temin etmişler, ama yine de eksik kalanlar olmuş. Bir ALES sınavını organize eden kuruluşun yeteri sayıda yedek soru kitapçığı göndermemesi veya istenildiği zaman hemen karşılanamaması çok büyük eksikliktir. Sanıyorum bir açıklama yapıldı. Burada bir yolsuzluktan veya bir şifre gibi bir usulsüzlükten bahsedilmiyor. Ancak sanıyorum İzmir'de yapılan sınavda eksik gelmiş. Telafi etmek mümkündür, ama bu tür olayların üst üste gelmesi, her halde bir seçim döneminde fazlasıyla herkesi ilgilendirmesinin altında yatan başka bir husus varsa, Türkiye bir hukuk  devleti olduğuna göre bunu da araştırmak zorundadır. Doğrusu bizi çok rahatsız eden gelişmeler."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise şunları söyledi: "ÖSYM bu tür hatalarla gölge düşürüyor. ÖSYM'nin bundan kaçınması lazım. ÖSYM kurulduğundan bu yana bir şifre vardır, mühim olan bunun adaylar tarafından bilinip bilinmediğidir. Sonuçlar açıklandığı zaman şifre bilinip bilinmediği ortaya çıkar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...