Alevi açılımı seçim sonrasında yeniden

Bakan Said Yazıcıoğlu, cemevleri, televizyon yayınları ve ders kitaplarının Alevilikle ilgili bölümlerinde somut adımlar atacaklarını söyledi. Yazıcıoğlu, Alevilerin Diyanet’te temsili için "Asla olmaz" diye bir ifade kullanmadığını da açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 18:52

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nda temsil edilmesine ilişkin bir gazetede çıkan ifadelerine açıklık getirdi.

Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: “Diyanet’te asla diye bir ifade benim ifadem değil. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda temsil konusu öteden beri tartışılır. Bunu benimseyen isteyen arzu eden Alevi vatandaslarımız var, istemeyenler var. Dolayısıyla bunun net bir çözüm olmayacağına işaret ettim.”

Bakan Yazıcıoğlu, Alevi açılımına ilişkin somut adımlar için de seçim sonrasını tarih gösterdi.

Yazıcıolu, şunları söyledi: “Cemevlerinin durumu, bunlarla ilgili sıkıntılar her ne ise onları biliyoruz. Onlarla ilgili bir kısım rahatlatıcı önlemimiz var. Televizyon yayınları ile ilgili zaten bir kısım başlayan çalışmalar var. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki Alevilik ünitesinin Alevi vatandaşlarımızı tatmin etmediği konusunda bir takım eleştiriler var. O konu da da diyoruz ki; siz düzenleyin getirin beraber bir çözüme ulaşırız.

"Alevi vatandaşlar kendilerini büyük çoğunlukla Müslüman kabul ediyor. Bu işimizi çok kolaylaştırıyor, Gerisi teferruattır" diyen Yazıcıoğlu, Kürtçe Kuran-ı Kerim çalışmalarının da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...