Alevi liderlere suikast planı 3. iddianamede

Ergenekon davasının 3. iddianamesinde örgütün yapmayı planladığı eylemler de yer aldı. Başbakan Erdoğan, Ermeni Patriği Mutafyan, Alevi liderleri Ali Balkız ve Kazım Genç’e suikast planlanı yapıldığı iddia ediliyor.

NTV Haber 05.08.2009 - 20:01

Üçüncü Ergenekon iddianamesinde, Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan bir ajandada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Keçiören'deki evinin uydu fotoğraflarının bulunduğu ve binanın kırmızı kalemle işaretlendiği yer alıyor.

Bu bilginin yer aldığı bölümün başlığı, Yarbay Dönmez'de ele geçirilen Başbakan'a yönelik suikast ve silahlar adını taşıyor.

İddianamede eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in liderliği yaptığı bir hücre yapılanması olduğu iddia ediliyor.

İddianameye göre, bu hücre yapılanması Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Ermeni asıllı Minas Durmaz Güler, Alevi liderleri Kazım Genç ve Ali Balkız'a suikast düzenleme hazırlığındaydı.

Ayrıca aynı hücrenin Ankara'da bir alışveriş merkezine bombalı saldırı düzenleyeceği de iddianamede yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

İddianemedaki iddialara dayanak olarak İbrahim Şahin'in evinde yapılan aramalarda bulunan krokiler, yazılar, keşif fotoğrafları, küçük not kağıtları gösteriliyor.

Şahin'in liderliğini yaptığı hücrede eylemlere katılacak isimler olarak polis memurları Kenan Temur, Ayhan Atabek'in adları geçiyor bu iki isim de Ergenekon davasından tutuklu olarak yargılanıyor.

İddianamede, örgütün bu tür eylemler yapmak istemesinin amacı şöyle anlatılıyor: “Ergenekon silahlı örgütünün bu tür eylemler gerçekleştirmede nihai amacının, ülkede darbe zeminin oluşturmak ve hedeflenen darbenin bir an evvel gerçekleştirmesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle örgütün bu ve benzer eylemlerinden asla vazgeçmediği deşifre olan her eylem planından sonra yeniden ve her fırsatta yeni eylem ve kaos planlarına hazırlayarak uygulamaya koyulduduğu görülmüştür.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...