Aleviler: Madımak'a başka acıları karıştırmayın

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Madımak Oteli’nin müze değil, “anı evi” olacağını açıkladı.

NTV Haber 01.09.2009 - 18:59

Aleviler: Madımak'a başka acıları karıştırmayın

37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas'taki Madımak Oteli müze olacak mı? Alevi kesimin ısrarlı taleplerine karşın, şimdiye kadar bu konuda somut bir adım atılamadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, NTV yayınında ilk kez gündeme getirdiği öneriyle tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Bakan Günay, Madımak'ı müze değil "anı evi"ne dönüştürmeyi planladıklarını açıkladı.

Kültür Bakanı Günay, şöyle konuştu: “Yapılacak bir ‘anı evi’nde sadece orada ölenlerin değil, Başbağlar’da ölenlerin de, Bingöl’deki şehit çocuklarımızın da hepsinin acısını yüreğimize gömeceğimiz, anılarını bir deftere kaydedeceğimiz, onların resimlerini duvarda göreceğimiz bir düzenleme yapmaya kararlıyız.”

Madımak, Maraş ve Sivas'ta yaşananları "barbarlık döneminin izleri" olarak nitelendiren Bakan Günay, müze yerine ilk kez "anı evi" konseptini gündeme getirdi.

Günay, “Orada ekonomik, özel mülkiyetten kaynaklanan problemler var ama niyetimiz bizim aşikardır: Türkiye'nin her tarafında bu acılar tarihe gömülsün” dedi.

ALEVİLER TEPKİLİ
Kültür Bakanı’nın "anı evi" önerisine Alevi kesimi sıcak yaklaşmıyor. Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, bunun acıların bir yere toplanması anlamına geldiğini savundu.

Gümüş, şunları söyledi: “Bakan Günay, bunu bir ‘anı evi’ne indirgedi. Bakanının açıklaması, Alevi toplumunu tatmin etmedi. Başbağlar'a gönderme yapıyor Bakan, ancak Madımak Oteli’nin bu şekilde düzenlemesi, acıları yanyana getirmek ya da birbirine karıştırmak gibi görünüyor. AKP hükümeti bizim ne istediğimiz sormadan açıklama yapıyor. Bu talihsiz bir durum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...