Başbakan Erdoğan'a, Uluslararası Ekonomi Zirvesi'nin yapılacağı Azerbaycan'a gidişi öncesi, Alex de Souza soruldu.

Erdoğan, Brezilyalı futbolcunun Fenerbahçe'den ayrılışıyla ilgili soru üzerine açıklamalarda bulunurken, bunlar içinde 2016 Rio'ya ilişkin ifadeler dikkat çekiciydi.

Erdoğan, Alex'in, olimpiyatlarda Türkiye'nin yüzü olmaya sıcak baktığını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
''8 yıl Türkiye'de bulunan ve vatandaşlık teşebbüsü bile olan, Kulüp Başkanı'nın vatandaşlığı için alıp yanıma getirmiş olduğu Alex'e, sonunda böyle bir gidişin olmasını doğrusu ben de arzu etmezdim. Böyle olmamalıydı diye düşündüm.

Futbolunu takdirle izliyordm ve hayrandım. Kaldı ki kaldığı süre içinde her yıl attığı gol sayısına baktığımız zaman ortalamada 20'yi bulan bir futbolcu. Bu bir defa önemli bir performans.

Alex, profesyonelliğinin yanında mütevazi biri. İki çocuğu burada dünyaya geldi ve bununla da iftihar eden bir aile.

Vatandaşlıkla ilgil, Brezilya yasalarındaki engeller konusunda bizden destek istemişti. Kendisi, burada ev alıp, daha sonrasında burada spora, futbola hizmet etmeyi düşünen bir insan durumundaydı. Tabii bu tür olaylar gelişince bunlar olduğu yerde kaldı. Fakat biz kendisine ileride burada, bu düşüncelerinizi yine gerçekleştirme durumunuz olur mu dediğimizde, o da 'bu tür düşüncelerim zaten var' diyor.

Ayrıca kendisi, Rio'da yapılacak olimpiyatlarla ilgili Türkiye'nin oralarda bir yüzü olabilir. Bunu da memnuniyetle kabul edebileceğini ayrıca söyledi. Kendisine bundan sonraki yaşamında huzur, mutluluk diliyorum ve üç tane de çocuğu var tabii"