1966’dan bu yana, 44 yıldır canlılar dünyasını, özellikle hayvanları, genellikle evrimsel süreçleriyle başta biyologlar olmak üzere tıp, ziraat mühendisliği, diş hekimliği ve antropoloji öğrencilerine anlatıyorum. Onlarca konuda, başta üniversiteler olmak üzere yüzlerce yerde konferans verdim. Bunları yaparken bir taraftan klasik bilim diye nitelendirdiğimiz, birçok insanın alın teriyle kazanılmış bilgileri, bir taraftan da modern cihazlarla elde edilmiş en son bilgileri biraraya getirmeye ve izlemeye çalıştım. Yüzlerce hatta binlerce bilimsel kitabı ya tümüyle ya da kısmen okudum. İnsanı büyüleyen çok değerli kitapları başucu yaptım. Bir kitap geldi ki, onu en üste koydum. Burada size bu kitabı tanıtacağım.

Düşünen her insan, kendine ya da bir başkasına şu soruları sorabilir: “Niye oldum? Organlarım niye böyle gelişti, nasıl oluştu, birdenbire mi oluştu yoksa yavaş yavaş mı evrimleşti?” Ve buna benzer onlarca, yüzlerce soru… Bütün bunları öğrenmek yıllar alır; en önemlisi de uzmanlaşmış bir öğreti ister. Bu nedenle biyolojide en zorlandığımız sorular, geçmişe yönelik bilgileri bugünkü modern yöntem ve araçlarla anlatabilmektir.

İşte NTV Yayınları’nın Türkçe’ye kazandırdığı 'İçimizdeki Balık' adlı orta boy kitap, diyebilirim ki, 44 yıllık öğretmenliğim süresince, okuduğum en yalın, en basit anlatımlı; can alıcı noktaları en usta şekilde okuyuculara ileten kitap oldu. Bu kitabı okumak için, biyolog, antropolog, fosilbilimci ya da herhangi bir konuda uzman olmanız gerekmez.

Vücudun neden ortaya çıktığını, yapı planının nasıl oluştuğunu, duyu organlarımızı, başımızın ve üyelerimizin oluşumunu; bu oluşumlar sırasında ortaya çıkan tasarım hatalarını okuma bilen herkesin anlayacağı bir dille anlatan bir kitap.

Herkesin bir solukta okuyabileceği bu yapıt, merak ettiğiniz organ ve dokuları bugünkü haliyle tarifledikten sonra, sizi dünya tarihinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkararak her organ ve dokumuzun binmiş olduğu araçları, dünyanın o günkü koşullarını bilimkurgu filmlerini aratmayacak bir tarzda avuçlarınızın içine getiriyor.

Doğrusunu isterseniz, 'İçimizdeki Balık' kitabına duyduğum hayranlığı acaba bir başkası da duyacak mı?” merakıyla, açılış konuşmasını yapmak üzere davet edildiğim, Adıyaman’da düzenlenen Ulusal Paleontoloji Çalıştayı’nda 29 Ekim 2010’da bu kitabın bir bölümünü, “Vücudun Oluşumu”nu, ek bilgilerle birlikte sunacağım. Konuya en üst düzeyde vakıf uzmanlardan oluşan bu topluluğun, kitabın bir kısmı da olsa, anlatılanları soluk almadan dinleyeceğine eminim.

Bu kitabı bilim ve eğitim dünyasına kazandıran NTV Yayınları’na, devlet üniversitelerinde emekli olmadan halen çalışmakta olan en kıdemli hoca olarak –Türkiye bilim dünyası, öğrencilerim ve düşünürler adına– teşekkür etmeliyim…

Ali DEMİRSOY – Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü

Kitabı buraya tıklayarak NTV yayınları web sitesinden sipariş edebilirsiniz