Ali Sami Yen Projesi için tarih 2014

Mecidiyeköy’de, yıkılan stadın yerine tasarlanan Ali Sami Yen Projesi, Yürürlükteki Deprem Yönetmeliği ve Uluslararası Yüksek Yapılar Yönetmeliği’ne uygun olarak tasarlandı. Projenin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

04.09.2012 - 10:34

Ali Sami Yen Projesi için tarih 2014

İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Mecidiyeköy’de, yıkılan stadın yerine Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan Ali Sami Yen Projesi'nin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

Yürürlükteki Deprem Yönetmeliği ve Uluslararası Yüksek Yapılar Yönetmeliği’ne uygun olarak yapılan proje, 3 bloktan oluşuyor.

Üç katlı otoparkı ile 200 bin metrekare üzerine inşa edilen Ali Sami Yen Projesi'nin 2 bloğunda 43 katlı rezidans, 1 bloğunda ise 39 katlı A sınıfı ofis binalar bulunuyor.

Tüm blokların her bir cephesi, Boğaz Köprüsü’nden Marmara Denizi'ne kadar uzanan İstanbul’un farklı panoramik manzaralarını katlarına taşıyor. Modern yaşamın tüm ihtiyaçlarına karşılık verecek rezidansların içerisinde 1+1'den 4+1'e kadar çeşitli metrekarelerde daireler yer alacak.

Yapı Teknik Proje'nin kurucu ortağı Şakir Teker, projeyi şu sözlerle anlattı:

“Ali Sami Yen projesi farklı konseptleri bir arada barındırıyor. Bu durum Yapı Teknik Proje olarak gerçekleştirileceğimiz hesapların seyrini tamamen değiştirdi. Devasa otoparklar, ofis, konut, AVM gibi değişik konseptler için farklı değerleri ayrı ayrı inceleyerek çeşitli çözümler oluşturduk.”

Yüksek katlı binaların projelendirmesinde en çok dikkat edilen iki etmenin deprem ve rüzgâr etkileri olduğunu belirten Teker, Ali Sami Yen projesinde her iki etmene göre gerekli yapılandırma şartlarını dikkate alarak tasarım yaptıklarının altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...