Aliağa facianın eşiğinden döndü

İzmir'in Aliağa ilçesinde son derece parlayıcı ve yanıcı bir gaz olan propan yüklü bir tanker devrildi.

Anadolu Ajansı 04.01.2010 - 17:44

Aliağa'daki bir LPG tesisinden aldığı 6 ton propan ile Balıkesir'in Ayvalık ilçesine hareket eden Fahrettin Aydın yönetimindeki tanker , Aliağa ilçe çıkışında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle devrildi.

Kazanın ardından tankerden propan gazı sızıntısı başlaması kara yolunda tehlike oluşturdu. Kazanın ardından olay yerine gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri, tankere kimyasal köpükle müdahalede bulundu.

Aracın alev almaması için yaklaşık bir saat süren soğutma çalışmalarının ardından araçtaki gaz sızıntısı tankerin yükünü aldığı akaryakıt şirketinden gelen iki uzman tarafından kesilebildi.

Yaklaşık 2 saat süren bu çalışmalar boyunca İzmir-Çanakkale kara yolu geliş ve gidiş istikametinde trafiğe kapatıldı.

Yetkililer, kazaya ve yaşanan sızıntıya rağmen tankerin alev almaması ile olası bir facianın eşiğinden dönüldüğünü ifade etti.

LPG türü olan propan gazının çok tehlikeli parlayıcı ve çok çabuk alev alan bir gaz olduğunu belirten yetkililer, ''Aracın devrilmesi ile oluşan kıvılcımdan tutuşmaması bir mucize. Çünkü, propan cep telefonu sinyalinden dahi alev alması yüksek olasılık olan bir gazdır. Felaket ucuz atlatıldı'' dedi.

Bu arada, tanker sürücüsü Fahrettin Aydın kazayı yara almadan atlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...