Alicia Keys ilk kez İstanbul'da

Günümüzün en iyi kadın vokallerinden Alicia Keys, İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak 2 Temmuz’da ilk defa İstanbul’da.

Haberler 13.03.2013 - 14:04

Alicia Keys ilk kez İstanbul'da

İstanbul Caz Festivali 20. yılında, R&B ve soul müziğin dünyaca ünlü sesi Alicia Keys’i ağırlıyor.

14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta ’deki ilk konserini verecek.

Güçlü vokalinin yanı sıra söz ve şarkı yazarlığıyla da tanınan Alicia Keys, Mayıs 2012’de yayımlanan beşinci albümü Girl On Fire ile yine müzik gündeminde yerini aldı. Maxwell ve Nicki Minaj gibi isimlerle yaptığı düetlerin yer aldığı bu albüm çıktığı hafta listelere 1 numaradan giriş yaptı. Albümünün “Set The World On Fire” turnesi kapsamında Avrupa’yı dolaşacak olan Alicia Keys, Londra, Paris, Viyana, Monaco, Münih gibi şehirlerdeki konserlerinden sonra 2 Temmuz’da İstanbul Caz Festivali kapsamında Küçükçiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.

Alicia Keys Konserinin Biletleri Nerede-Ne Zaman?
Alicia Keys konserinin biletleri 23 Mart Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren Biletix satış noktaları, Garanti paramatikler ve İKSV ana gişesinden (Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor.

Konsere bilet alan ilk 5.000 kişi, 80TL’lik (genel alan) bilet fiyatından yararlanacak. Konserin sınırlı sayıda öğrenci bileti 60TL olacak.

Konseri sahne önünden izlemek isteyenler biletlerini 150TL (ikinci sahne önü) ve 250TL (birinci sahne önü) üzerinden, özel platformdan izlemek isteyenler ise 400TL üzerinden temin edebilecekler.

11 YAŞINDA PİYANO ÇALMAYA BAŞLADI
Alicia Keys, dünya çapında 40 milyonun üzerinde albüm satışıyla son dönemin en çok satan kadın müzisyenlerinden biri sayılıyor. Falling, No One, If I Ain’t Got You gibi şarkıları onlarca ülkede haftalarca bir numara olan Keys dünya çapında 30 milyonun üzerinde de single satışına sahip. Billboard dergisi tarafından 2000’li yılların En Başarılı R&B Sanatçısı seçilen Keys, şarkılarında klasik piyanoyu caz, r&b ve soul ile harmanlıyor.

11 yaşından itibaren piyano çalmaya başlayan, Mozart, Beethoven ve Chopin bestelerinin de aralarında olduğu geniş bir klasik piyano repertuarına sahip olan Alicia Keys – nam-ı diğer Alicia Augello Cook – 2001’de çıkardığı ilk albümü Songs in A Minor ile müzik dünyasında büyük ses getirdi. Dünya çapında 12 milyon satan bu albüm ile Keys, En İyi Yeni Sanatçı ve En İyi R&B ödüllerinin de aralarında olduğu beş Grammy ödülü kazandı. 2003 yılında çıkardığı ikinci stüdyo albümü The Dairy of Alicia Keys ile de En İyi R&B Albümü’nün de olduğu dört Grammy ödülü aldı. Keys’in aynı yıl yayımladığı ilk canlı kayıtlardan oluşan Unplugged ise Nirvana’nın albümünden beri en çok satan unplugged albüm oldu ve bir numaraya yükseldi.

Keys 2007 yılında yayımlanan, R&B’nin ağırlığı artan üçüncü stüdyo albümü As I Am ile üç adet Grammy ödülünü daha evine götürürken, 2009 yılında dördüncü stüdyo albümü The Element of Freedom ile de İngiltere listelerinde bir numaraya yükseldi. Alicia Keys, 2009 yılında Jay-Z ile birliklte seslendirdiği “Empire State of Mind” parçası ile büyük ses getirdi. Rolling Stone dergisinin yılın en iyi ikinci parçası seçtiği “Empire State of Mind”, Keys ve Jay-Z’ye Grammy’lerde En İyi Rap Şarkısı ve En İyi Rap/ Sung İşbirliği dallarında iki adet Grammy kazandırdı.

Piyanosunun başında sayısız açık hava konserine imza atan Alicia Keys, canlı performansındaki başarısıyla eleştirmenlerin her zaman övgüyle bahsettiği bir isim. Önde gelen müzik yayınlarından da olumlu eleştiriler alan sanatçı için henüz kariyerinin başındayken, müzik dergisi Blender, “Milenyumun, müziği değiştirebilecek ilk önemli ismi” yorumunda bulundu. Alicia Keys’in ilham aldığı isimler arasında Prince, Nina Simone, Barbra Streisand, Marvin Gaye, Quincy Jones, Donny Hathaway ve Stevie Wonder yer alıyor.

Şarkıcılık, söz yazarlığı ve besteciliğinin yanı sıra oyunculuk da yapan Keys, birçok televizyon dizisine konuk oyuncu olarak katıldı, Smokin' Aces ve The Nanny Diaries gibi sinema filmlerinde rol aldı. Özellikle AIDS ile mücadele veren organizasyonlara desteğiyle bilinen sanatçı, Afrika ve Hindistan’da HIV virüsünden etkilenmiş ailelere destek veren Keep a Child Alive isimli yardım kuruluşunun dünya çapında elçiliğini üstleniyor.

Sayfa Yükleniyor...