Alıkonan iPhone’lar müsteşarlara gitmiş

Gümrükte alıkonan iPhone telefonların perakende satılması için gönderildiği TASİŞ mağzasında personel tarafından alındığı ve bazılarının Ankara’daki bürokratlara devredildiği iddia edildi.

27.01.2010 - 13:35

İstanbul gümrüklerinde yapılan operasyonlarda yakalanan ve vatandaşa satılması için Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı İstanbul Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri (TASİŞ) mağazasına gönderilen 170 adet 'iPhone' cep telefonunun, piyasa değerinin çok altında rakamlarla TASİŞ personeline satıldığı ortaya çıktı.


Akşam gazetesinin haberine göre bir ihbar üzerine olayla ilgili soruşturma başlatan Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı ön incelemede, TASİŞ personelinin satın aldığı 'iPhone' telefonların bir bölümünün, Ankara'da görevli bazı üst düzey bürokratlara devredildiği bilgisine de ulaşıldı.

Kendi adlarına satın aldıkları telefonları, daha sonra Ankara'daki bürokratlara devrettiği öne sürülen TASİŞ personelinin banka hesapları incelenecek. Böylece, bir bürokrat tarafından bir personelin hesabına para yatırılmışsa bu tespit edilecek.

Müfettişlerin ön inceleme raporunda, vergilendirilmiş ortalama piyasa değeri bin 890 TL olan 'iPhone' cep telefonlarının, TASİŞ personeline 300 ila 400 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığı tespiti de yer aldı.

İstanbul TASİŞ mağazasında vitrine hiç çıkarılmadan, TASİŞ personeli tarafından adeta kapışılan 'iPhone' cep telefonlarının, hangi personel aracılığı ile Ankara'daki hangi üst düzey bürokratlara devredildiği ise araştırılıyor. Gümrük Müsteşarlığı müfettişleri, cep telefonlarının 'IMEI' numaralarını mercek altına alarak, kimin tarafından kullanıldığını belirleyecek.

Daha ambalajı açılmamış cep telefonlarının, vatandaş yerine personel tarafından alınması, Gümrük Müsteşarlığı'na yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. TASİŞ görevlisi olduğunu belirten ihbarcı, olaydan duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, telefonları satın alan personelin adını da verdi.

Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, olayı araştırması için bir başmüfettiş görevlendirdi. İstanbul'a giden başmüfettişin yaptığı ön incelemede, ihbarın doğru olduğu belirlendi ve vatandaşa satılmak mağazaya gönderilen telefonları satın alan yaklaşık 150 personelin listesi çıkarıldı.

iPhone’da ntvmsnbc artık daha keyifli

Doğuş radyoları iPhone’da

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...