Bir çok kişi, yemekle birlikte alınan bir bardak şarabın, lokmaların mideye inişini yumuşattığını düşünür. Fakat yeni çalışma, zengin ve yağlı bir öğünde içilen alkolün, mideyi daha çok oyaladığını ve daha uzun süre doluluk hissi uyandırdığını gösteriyor.

Nottingham Sindirim Hastalıkları Merkezi’nden gastroenterolog Mark Fox, örneğin Avrupa’nın büyük kesiminde peynirli fondü ile birlikte beyaz şarap içilmesi gerektiği çünkü bunun peyniri çözdüğü söylenir. Diğer bir grupsa, şarabın peyniri katılaştırdığını ve bu nedenle sıcak çayın en iyi tercih olduğuna inanır. Fondü severlerin bir diğer inanışıysa yemekten sonra atılacak bir ‘tek’ alkolün, ağır ve rahatsızlık verici yemeğin negatif etkisini azaltacağı yönünde.

Daha önceki çalışmalar yemekten önce alınan alkollü içeceklerin iştahı açtığını ve bir miktar daha fazla yenmesine neden olduğunu ortaya koyuyor. Yemek sırasında ve sonrasında alınan alkolün etkilerinin ortaya çıkarılmasıyla da hikaye tamamlanmış görünüyor.

Fox ve arkadaşları yaptıkları deneyde, altı saat boyunca hiçbir şey yememiş 20 sağlıklı yetişkine ekmek ve peynirli fondüden oluşan bir öğün sunmuşlar. Her denek 780 kalori, 52 gr. protein, 150 mlgr. sodyum ve 64 gr. yağdan meydana gelen öğünden aynı miktarda yemiş. Bunun yanısıra gönüllülerin yarısına 280 gram kadar beyaz şarap, yemek boyunca düzenli aralıklar verilmiş. Birbuçuk saatin ardından her grubun yarısına damıtık bir alman içkisi olan kirazlı schnapps içirilmiş. Diğer yarıysa su içmiş.

Fox deneyin sonucunda, ne içildiğine bağımlı olmaksızın peynirli fondüden oluşan besinin mideden inanılmaz bir şekilde yavaş geçtiğini gördüklerini söylüyor. Su ve çay içen grupta besinin mideyi boşaltması yaklaşık altı saat almış. Bu süre şarap ve schnapps alan gruptaysa dokuz saate çıkmış.

Fox bu durumun ‘peynir bebek’ sendromu olarak adlandırılan duruma yol açtığını söylüyor, “Adeta midenizde oturmakta olan bir peynir yumağıyla kendinizi hamile gibi hissediyorsunuz.”

Bunun karşılığında şarap içen grup, yemeğin ardından tatlı almak konusunda çok daha az istekli olmuşlar. Çalışma, davranışlarımız ve vücudumuzun buna gösterdiği reaksiyonları anlama yolunda güzel bir örnek sunuyor.