'Allah beni 'YARSAV'ın karşısına çıkarmasın'

Sağlık Bakanı Akdağ, 'Çok meraklıysalar cübbelerini çıkarırlar, gider bir partiye üye olurlar' dediği YARSAV yargıçlarını eleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.08.2010 - 22:26

'Allah beni 'YARSAV'ın karşısına çıkarmasın'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum'un Palandöken ilçesindeki bir market açılışında, önlerinde Ramazan Bayramı ve 12 Eylül'de yapılacak 'demokrasi bayramı' olduğunu ifade eden Akdağ, halktan referandum için destek istedi.

Akdağ, çay bahçesinde bir gazetecinin, ''YARSAV'ın Anadolu'da 'hayır' kampanyasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Ben ne düşüneceğim? Yani yargıçlar bir dernek kurabilirler. Kendi özlük haklarını savunabilirler ama açıkça hükümete, hükümetin üyelerine, Başbakana, bir partiye karşı yargıçlar tavır almışlarsa, yargıçlar bunu bir kampanya haline dönüştürmüşlerse, çıktıkları televizyon programlarında YARSAV üyesi yargıçlar adeta hükümetle mücadele eden yargıçlar haline dönüşmüşlerse biz bu yargıçlara nasıl güveneceğiz?

Sakın yanlış anlaşılmasın. Ben bütün yargıçları kastetmiyorum. Ama bir derece ideolojik bir fanatizme maalesef yönlenmiş, tarafsızlığını kaybetmiş YARSAV yargıçlarına ben doğrusu Sağlık Bakanı olarak, bu ülkenin bir siyasetçisi olarak güvenemem. Allah beni onların karşısına çıkarmasın. Yani bu milletin hiçbir ferdini Allah onların karşısına çıkarmasın.''

''YARGIÇLAR ÜLKESİ OLMAK İSTEMİYORUZ''
YARSAV'ın tarafsız hareket edemeyeceğini, siyasi düşüncelerine göre hareket edeceğini ve bunun kendi kanaati olduğunu ifade eden Akdağ, şöyle dedi:

''Yanlış yapıyorlar, bu yanlışı yapmasınlar. Bıraksınlar zaten bu 'hayır' kampanyasını yürüten CHP var, başka partiler var. Çok meraklıysalar cübbelerini çıkarırlar, gider bir partiye üye olurlar.

Şimdi ben, bana karşı mücadele eden AK Parti'li bir teşkilat mensubunu düşünün. Bir Büyük Birlik Partili ya da Saadet Partisi teşkilatı mensubu düşünün. Sabah bana karşı Erzurum tabiri ile çataçat mücadele eden bir yargıcın, bir dava için öğleden sonra karşısına çıktım. Nasıl olacak bu iş? Yargıçlar hem bağımsız hem tarafsız olmalıdır.

Bazen diyorlar ki, bu dernekleşmeyi filan AB teşvik ediyor. Doğru. Doğru ama bu şekilde mi? Siz gidin bakalım AB'de herhangi bir ülkede yargıçlar bu kadar politize olmuş mu? Ben YARSAV'ın bu hareketlerini, bu davranışlarını kınıyorum. Türk halkı bunu çok iyi görüyor ve Türk halkı bunun cevabını 12 Eylül'de verecek.

Biz bir yargıçlar ülkesi olmak istemiyoruz. hukuk ülkesidir. Türkiye'de hukuk üstündür. Dolayısıyla bu millet, yargıçlar ülkesi olmaktan uzaklaştıracaktır.''

Bakan Akdağ daha sonra, basına kapalı yapılan toplantıda, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Sayfa Yükleniyor...