Almanya'nın önemli bilimsel araştırma gemilerinden 'Poseidon', Akdeniz'de çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi.

3 haftalık araştırma programıyla ilgili verilen bilgilerde, dünyada alternatif enerji kaynakları arasında gösterilen metan hidrat (sıkıştırılmış doğalgaz) açısından Türkiye karasularının zengin olduğu belirtildi.

15 Alman bilimsel araştırma gemisinin en eskisi olan 'Poseidon'un bir süredir çamur volkanları üzerinde araştırmalar yürüttüğü kaydedilirken, gaz hidratın geleceğin enerji kaynağı olabileceğinin değerlendirildiği ifade edildi.

İzmir Limanı'na demirleyen gemide, Bremen Üniversitesi Deniz ve Çevre Bilimleri Merkezi (MARUM) ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nün birlikte yapacağı araştırma programı öncesi İzmir protokolüne resepsiyon verildi.

Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Margit Haberle, resepsiyonda yaptığı konuşmada, geminin ziyaretinin 2014 Türk-Alman Bilimsel Yılı'nın ön elçisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu yıl iki ülke arasında bilimsel işbirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Haberle, "Deniz temel araştırmaları konusunda Türk-Alman işbirliğinde yeni bir sayfa açıyoruz" dedi.


"TÜRKİYE KARASULARI ZENGİN"
Resepsiyon sonrası açıklamalarda bulunan MARUM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Gerhard Bohrmann, dünyada alternatif enerji kaynakları arasında gösterilen metan hidrat açısından Türkiye karasularının zengin olduğunu, çamur volkanları üzerindeki oluşumların enerjiden, farklı yaşam sistemlerine, tsunamiden küresel ısınmaya kadar çok geniş bir alanı ilgilendiren sonuçlarının olduğunu söyledi.

Bu konudaki bilgilerin henüz çok kısıtlı olduğunu kaydeden Bohrmann, 15 Alman bilimsel araştırma gemisinin en eskisi olan 'Poseidon'un bir süredir çamur volkanları üzerinde araştırmalar yürüttüğünü kaydetti.

Araştırmaların henüz başlangıç düzeyinde olduğuna işaret eden Bohrmann, 3 haftalık araştırma programı kapsamında gemide bulunan insansız araştırma aracı 'MARUM-SEAL'in 2 bin metrelerde deniz dibi incelemeleri yapacağını bildirdi.


"GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI OLABİLİR"
DEÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çifçi ise MARUM ile 2004 yılında Karadeniz'de başladıkları gaz hidrat araştırma çalışmalarının Akdeniz'de devam edeceğini, program kapsamında Finike-Kıbrıs arasında Türkiye karasularındaki çamur volkanlarının araştırılacağını söyledi.

İnsansız araştırma cihazının çamur volkanları ve gaz hidratları ile bu hidratları yiyerek beslenen bakterileri inceleyeceğini anlatan Çifçi, şöyle konuştu:

"Gaz hidrat aslında sıkıştırılmış doğalgazdır. Yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta doğalgazın katı halde bulunmasıdır. Bunun diğer ismi yanan buzdur. Gaz hidrat bizim için neden önemlidir. Öncelikle metan gazı bir enerji kaynağıdır. Geleceğin enerji kaynağı olabileceği değerlendirilmektedir. Bu konuda araştırmalar henüz devam ediyor. Ayrıca bu gazın atmosfere karışması nedeniyle sera gazı etkisi vardır. Küresel ısınmayla doğrudan ilişkisi vardır. Ayrıca bu hidratların heyelan ve tsunami etkisinin olduğu da tartışılıyor. Bu programda yapılacak araştırma ise metan hidratla beslenen bakteriler ve bu kaynakların iklim üzerindeki etkilerine yöneliktir."