Alman Büyükelçi cezaevi önünde

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdman, MLPK davasında tahliye olan Alman vatandaşı Meşale Tolu Çorlu'yu karşılamak için cezaevi önünde bekledi. Çorlu'nun dün akşam cezaevinden Göç İdaresi Müdürlüğü'ne götürüldüğü ortaya çıktı.

DHA 19.12.2017 - 11:02 | Son Güncelleme : 19.12.2017 - 11:08

Alman Büyükelçi cezaevi önünde

İstanbul'da, "Terör örgütü üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı MLKP davasında tahliye olan Alman vatandaşı Meşale Tolu Çorlu, cezaevinden çıktı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdman, Alman Konsolosluğu'nun resmi aracıyla Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun önüne önüne geldi ve Çorlu'nun çıkışını bekledi.

Çorlu'nun ailesi ve yakınlarıyla birlikte yaklaşık 2 saat cezaevi önünde bekleyen ve daha sonra cezaevi kapısından içeri giren Erdmann, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra cezaevi önünde bekleyen gazetecilere kısa bir açıklama yapan Martin Erdmann, Meşale Tolu Çorlu'nun cezaevinden alınarak buradan götürüldüğünü söyledi. Çorlu'nun dün akşam saat 19.00 sıralarında siyah camlı sivil bir polis aracıyla cezaevinden çıkarıldığı ve sınır dışı edilmek üzere işlemlerin tamamlanması için Göç İdaresi Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Bir süre burada tutulan Çorlu'nun
daha sonra serbest bırakıldığı kaydedildi.

Kızının dün akşam araçla cezaevinden çıkarıldığını öğrenen Meşale Tolu Çorlu'nun babası Ali Rıza Tolu, bu duruma tepki gösterdi.

"BUGÜN SEVİNME GÜNÜ"

Büyükelçi Erdmann, cezaevi önünde yaptığı açıklamada, Meşale Tolu Çorlu'nun yargılandığı davayı takip ettiklerini söyledi.

Çorlu'nun tahliye edilişini 'Bugün sevinme günü' diye nitelendiren Erdmann , "Almanya hükümetini temsilen birkaç aydır burada bulunuyoruz. Davayı takip ediyoruz. Bugün de ikinci duruşma günü gerçekleşti. Ben de tahliye kararı çıktıktan sonra kendisini karşılamak üzere buraya geldim. Tahliye kararı çıktı ancak adli kontrol şartıyla ve yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Ama bugün kendisi tahliye oldu. Bugün sevinme
günü. Eşiyle ve ailesiyle birlikte sevinmek için bir sebep" diye konuştu.

ÇOK SAYIDA YABANCI BASIN MENSUBU

Tahliye kararının ardından Çorlu'nun tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önüne ailesi ve yakınları da geldi. Çok sayıda yabancı gazeteci, Meşale Tolu Çorlu'nun çıkışını görüntülemek için cezaevi önünde bekledi.

Sayfa Yükleniyor...