"Almanya liderliğini kaybedebilir."

Greenpeace, Merkel’in Almanya’da bulunan nükleer santrallerin çalışma sürelerini 8-14 yıl arasında uzatma açıklamasını kınıyor.

Haberler 14.09.2010 - 11:15

Greenpeace'den bu konuda şu açıklama geldi:

Bütün nükleer reaktörler tehlikelidir ve eskidikçe hali hazırda olduklarından daha tehlikeli hale gelirler. Almanya Başbakanı Merkel, Almanya’daki reaktörlerin operasyonlarını uzatarak büyük bir hata yapıyor. Bu, Alman halkının geleceğini tehlikeye atan ekonomik ve ekolojik bir çılgınlık.

Almanya 2001’de aşamalı olarak nükleerden vazgeçme kararı verdiğinde, yenilenebilir enerjileri destekleyen bir dünya lideri konumuna gelmişti. Bu eski teknolojilere bağlı kalma kararı, yeşil enerjide bugüne dek çeyrek milyon yeni iş alanı yaratan Almanya’yı liderlik konumundan düşürecek.

Aynı zamanda bu uygulama, 10 yıl önce varılan hem politik hem de kamusal fikir birliğine de bir darbe vuracak. Sayısız çalışma gösteriyor ki, Almanya, nükleer reaktörsüz de sera gazı salımını azaltabilir ve güvenli, düşük maliyetli enerji temin edebilir.

Bununla birlikte söz konusu açıklama, Almanya’da yeni reaktör inşa edilecek şeklinde algılanmamalıdır.

Nükleer reaktörler, esnek olmayan ve talebe göre üretimini ayarlayamayan yapısı nedeniyle yenilenebilir enerjilerin gelişmesinin önünde zaten bir engel oluşturuyor. Yenilenebilir elektrik akıllı bir şebeke sistemi gerektirirken, nükleer santraller eski bir teknoloji sayılan “baz yükü” sistemine göre çalışan şebekelerle desteklenir. Bu yüzden, atılması gereken doğru adım nükleer enerjiden kurtulmayı hızlandırmak olmalıdır.

Alman halkının yaklaşık üçte ikisi nükleer enerjiye karşı ve bir süre önce 150.000 kişi nükleer karşıtı bir gösteriye de katıldı. Eski ve güvenli olmayan nükleer reaktörlerin faaliyetlerinin uzatılmasına karşı sürmekte olan davalar da bulunmaktadır.

Eğer hükümet öneride hemfikir olur ve mecliste de onaylanırsa, Greenpeace konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak.


Sayfa Yükleniyor...